Trzęsienie ziemi o sile 6.4 w skali Richtera nawiedziło San Juan w Argentynie w poniedziałek wieczorem 18 stycznia czasu lokalnego (19 stycznia, 2:46 UTC) – wynika ze wstępnego raportu z United States Geological Survey.

W całym kraju nastąpiła seria wstrząsów wtórnych. Jeden o sile 5,0 uderzył 27 kilometrów na południowy-zachód od Nueve de Julio, około 1000 km na wschód od pierwszego trzęsienia ziemi, prawie 20 minut później.
Następnie trzęsienie ziemi o sile 4,9 nadeszło na tym samym obszarze co pierwsze, po czym nastąpiło wstrząs wtórny o sile 5,3.
Wstrząsy o magnitudach 4,9, 5,0 i 5,3 są uważane za wstrząsy wtórne, ponieważ są mniejsze niż główne trzęsienia i dotyczą tego samego obszaru.
Według gubernatora San Juan Sergio Uñac do tej pory nie zgłoszono żadnych obrażeń.
Przemawiając na konferencji prasowej we wtorek, Uñac powiedział, że lokalne władze nadal analizują szkody. W niektórych miejscach doszło do przerw w dostawie prądu, a domy w mieście Caucete zostały zniszczone. Cztery osoby musiały zostać ewakuowane ze swoich domów w mieście Zonda w San Juan.

Gubernator dodał, że obecnie stopniowo przywracany jest prąd. Żadne budynki publiczne nie zostały uszkodzone; w niektórych szpitalach wystąpiły niewielkie szkody, ale nie doświadczyły większych uszkodzeń konstrukcyjnych.
We wstępnym oświadczeniu PTWC odnotowało głębokość trzęsienia na około 20 kilometrów (12,43 mil).

 

Źródło: CNN

Szczyty średniej siły oddziaływań magnetycznych wystąpią 11-13 stycznia, od 14 oddziaływania będą narastać osiągając szczyty 17 i 21 stycznia

0 0 votes
Article Rating