Każdy z nas zna przepiękne krajobrazy Monument Valley w Arizonie, rozsławione i podziwiane w starych westernach. Ale nie każdy wie, że słynne górotwory są radioaktywne i zawierają stare kopalnie uranu. Około 3950 ton tlenku uranu (blendy uranowej) wydobyto z Świętych gór Monument Valley. Arizona jest ziemią wszystkich klimatów. Są postynne upały i śnieg. Są wielkie góry i głębokie wąwozy. Nowoczesne urbanistyczne miasta sąsiadują ze starymi naturanymi amerykańskimi enklawami. Populacja składa się ze tubylców i wielu imigrantów. Jest 50% przyrost naturalny. Jednym słowem byłaby cudowną krainą, gdyby nie przekleństwo naszych czasów – największa w kraju elektrownia atomowa Phoenix I-10 niedaleko Los Angeles.

 

 

Jest umieszczona blisko żródła wody, gdyż potrzebuje 757000000 metrów sześciennych wody na rok do systemu chłodzenia. Ojczyzna indiańskiego plemienia Navayo , która rozciąga się na świętych ziemiach blisko Grand Canyon i Four Corners area jest miejscem wydobywania właśnie uranu i węgla.

 

I Arizona mogłaby mieć z tego energie. Na szczęście Elektrownia w Tucson nie korzysta z niej, wykorzystując węgiel kamienny z Północnej Arizony i Nowego Meksyku. A co z kopalniami uranu w Mount Valley? Indianie Navayo opowiadaja o ciężarówkach załadowanych uranem przejeżdżających przez rezerwat i pustych jadących po ładunek. I o wyboistych drogach przez które jeździły. Często tych ciężarówek wylatywały kamienie. Na poboczu drogi można było znaleźć bryłki uranu. Czasem ( szczególnie po deszczu) te kamienie spadały do kałuż i hodowane tam owce piły tą wodę.

 

Ta radioaktywna strona Arizony została naświetlona w artykule niedzielnego wydania New York Times: „ Latem 2010 r. hodowca bydła z Navayo Larry Gordy pasąc bydło znalazł pośrodku pastwiska porzuconą kopalnię uranu, więc zadzwonił do Biura Federalnego. Kontrolerzy z Komisji Bezpieczeństwa Atomowego przyjechali po kilku miesiącach. Podczas pomiarów licznik Geigera zareagował na ubranie farmera pokazując podwyższony poziom zagrożenia. Podobne było w porzuconej kopalni.

Mieści się ona ok 120km na wschód od Grand Canyon. Kontrolerzy zlokalizowali kopalnie na liście stu kopalni których łączna powierzchnia wynosiła 60000 km2 i rozpościera się na terenach Navyo w Arizonie, Utach i Nowym Meksyku. Są one świadectwem rabunkowej gospodarki prowadzonej przez rząd. Od lat 40 aż do lat 80 ubiegłego wieku górnicy wydobywali krytyczny materiał dla wojskowego programu nuklearnego. Przez lata nieświadomi Navajczycy inhalowali się radioaktywnym pyłem i pili mocno skażoną wodę.

Wielu z nich odeszło w wyniku raka i innych popromiennych chorób. Radioaktywność pochodząca ze znalezionej na farmie kopalni wynosi ok miliona zliczeń na sekundę, tłumacząc to na oddziaływanie na ludzkie ciało naukowcy twierdzą, że jest to najprostsza droga do zachorowania na złośliwe nowotwory i powoduje inne groźne dla zdrowia obrażenia – tłumaczy Lee Greer, biolog z Uniwersytetu La Sierra w Riverside Kalifornia – np. dwudniowe wystawienie się na napromieniowywanie w kopalni Cameron skutkuje przyjęciem dawki którą Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego uznaje za bezpieczną do przyjęcia przez człowieka w ciągu jednego roku.

Czasem radioaktywny uran nie jest składnikiem wody, ale gleby. Ponieważ tradycyjne domy indian Navayo są budowane bezpośrednio na ziemi, cale rodziny bezwiednie przyjmują olbrzymią dawkę promieniowania. Właśnie w Arizonie Gary Couper i John Wayne i doża część ekipy filmowej zostali napromieniowani podczas kręcenia filmu. Wg oficjalnej wersji zostali napromieniowani pyłem po próbnym wybuchu jądrowym na pustyni, najprawdopodobniej jednak przyczyna była właśnie w wydobyciu blendy uranowej.Ale Ameryka jest uzależniona od skał.

Potrzebujemy energii, potrzebujemy mocy. To jest wytłumaczenie istnienia kopalni. Ale istnienie ich degraduje środowisko, i opuścimy miasta. Jest to koszt bezpieczeństwa energetycznego. Ale jest to też koszt dużego nakładu pracy przy oczyszczaniu środowiska, jeśli chcemy żyć. Teraz jesteśmy zanieczyszczeni i rząd musi wydać setki milionów dolarów na oczyszczenie terenu. A eksploatacja uranu trwa nadal. Czujemy się źle myśląc o „Trail the Tears” (wypędzenie rodowitych Indian do rezerwatów, celem eksploracji ich ziemi), ale nadejdzie dzień „Trail the Toxix Tears” który tym razem sami sobie stworzymy, jeżeli do zasilania naszych IPadów i klimatyzatorów nie zastosujemy energii słonecznej.”

Tyle pisze NY Times. Ostatnio nasila się kampania budowy polskich elektrowni atomowych i coraz śmielej mówi się o renowacji polskich kopalni uranu Kowarach i budowy nowych. Czy dla 7% całkowitej energii jaka uda się uzyskać z tych elektrowni w 2030r warto zniszczyć nasze skarby narodowe jakimi są czyste powietrze i woda? Kowary już są zniszczone. Nic nie mówi się o promieniowaniu hałd po wydobyciu uranu w Polsce do lat 70. Rozumiem, ze podczas okupacji niemieckiej okupantowi nie zależało na naszym środowisku.

Ale dlaczego nie zależy na nim naszym elitom rządzącym? Tego nie można zrozumieć. Straty przy przesyle energii elektrycznej w naszym kraju wynoszą wg różnych źródeł od 12% do 20%. Wystarczy ograniczyć straty, a budowa elektrowni atomowych będzie zbędna. Warto to przemyśleć, aby nie spotkał nas los Indian Navayo.

 

 

Nieprawdą jest, ze można zabezpieczyć kopalnie uranu przed katastrofą. W rejonach gdzie zabezpieczenie pozostałości po górnictwie uranowym zostało wykonane bardzo starannie również może dochodzić do nieprzewidzianych sytuacji. Na przykład w czasie katastrofalnej powodzi w 1997 roku wzburzone wody potoków rozmyły stare słabo zabezpieczone hałdy w Podgórzu i Kletnie roznosząc znajdujące się w nich bryłki promieniotwórczych rud na przestrzeni wielu kilometrów. Poważnie uszkodzona została wtedy również skarpa stawu osadnikowego Zakładów „R-1” w Kowarach, w którym znajduje się tysiące metrów sześciennych promieniotwórczych odpadów.

 

 

 Źródło: RSOE EDIS; Wikipedia
0 0 vote
Article Rating