Arktyczne powietrze ogarnęło znaczną część Europy. Do tego stopnia, że temperatury pobiły rekordy zimna. W jednym z chorwackich miast tak zimno w kwietniu nie było od 159 lat. Śnieg spadł na Bałkanach, ale też Półwyspie Apenińskim, Belgii czy Holandii.

Temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę w Chorwacji (wetteronline.de)

Silny podmuch mroźnego powietrza, któremu w niektórych miejscach towarzyszyły opady śniegu, dotarł do Europy. Rozlał się na ogromnym obszarze, obejmując nawet Bałkany.

Jak informują chorwackie media, w kilku miastach tego kraju padły kwietniowe rekordy zimna. Mieszkańcy miejscowości Gospić w środkowej części Chorwacji w środę rano 7 kwietnia obudzili się z najniższą zanotowaną temperaturą dla tego miesiąca od 1862 roku. Termometry pokazały tam -12 stopni Celsjusza.

Jak podały tamtejsze służby meteorologiczne (DHMZ), rekordy zarejestrowano także w Zagrzebiu, Rijece, Ogulinie, czy Karlovacu.

 

Kilka dni temu padły rekordy ciepła

To gwałtowna zmiana pogody, bo jeszcze przed kilkoma dniami w niektórych regionach Europy padały rekordy ciepła dla marca. W ubiegłym tygodniu w Holandii, Francji, Belgii i Luksemburgu odnotowano wyjątkowo wysoką temperaturę, która wynosiła więcej niż ustanowione przed laty rekordy dla marca. Ostatniego dnia miesiąca w Paryżu termometry wskazały 25,5 st. C, co było najwyższą odnotowaną temperaturą w tym miesiącu dla Europy.

 

We Włoszech i na Bałkanach

Do Włoch powróciła iście zimowa aura, a lodowate masy powietrza przetoczyły się przez Półwysep Apeniński. W mieście Triest w regionie Friuli-Wenecja Julijska pojawiły się opady śniegu. Temperatura spadła miejscami do około 10 stopni. Wiał tak silny wiatr, że drzewo spadło na dom w znanym włoskim kurorcie – Rimini. Konieczna była interwencja strażaków.

Służby apelowały do kierowców, by dostosowali prędkość i styl jazdy do warunków panujących na drogach oraz zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Chorwacka Służba Meteorologiczna wydała nawet specjalne oświadczenie dotyczące nagłej zmiany pogody.

Przez intensywne opady śniegu utrudniony był ruch drogowy w rumuńskim Braszowie. W ciągu kilku godzin spadło tam około 30 centymetrów śniegu. Na niektórych ulicach utworzyły się korki, ponieważ część kierowców zmieniła już opony zimowe na letnie.

W Słowenii doszło do ogromnych utrudnień w ruchu drogowym. Przyczyną były słaba widoczność i śliska nawierzchnia. Część autostrad musiała zostać zamknięta. Sytuację pogodową utrudniał także silny wiatr, który rozpędzał się do 90 kilometrów na godzinę.

 

W krajach Beneluksu

Ciepłe ubrania musieli wyjąć z szaf w środę mieszkańcy Belgii. W dużej części kraju spadł śnieg i grad. Wtorkowe opady sięgnęły nawet 15 centymetrów. Według prognoz jeszcze ich przybędzie. Służby drogowe zapewniły, że pługi i piaskarki czekają w gotowości.

Jeszcze tydzień temu pogoda w Belgii sprzyjała opalaniu się przy temperaturze sięgającej nawet 24 st. C.

Biało zrobiło się również w Holandii.

Meteorolodzy są zgodni – kwietniowe opady śniegu nie są żadną anomalią. Niepokojący jest za to tak rozległy napływ chłodnego powietrza, który miejscami może przynieść spory mróz.

 

 

Źródło: ENEX, rtl.hr
5 1 vote
Article Rating