Lód w Antarktyce topnieje dziesięć razy szybciej niż 600 lat temu – ustalili brytyjscy i australijscy naukowcy na podstawie badań temperatur lodowca.

Rozkład temperatur w Antarktyce

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Australii i British Antartic Survey (BAS) wwiercili się w lodowiec, zmierzyli temperaturę i ustalili, że klimat i środowisko w Antarktyce ulegają zmianom. Nerilie Abram i jej zespół wwiercili się w lodowiec zalegający na Wyspie Jamesa Rossa na głębokość 364 metrów. Do pomiaru temperatur i porównania ich z poziomem topnienia sprzed lat wybrali miejsce na wierzchołku Półwyspu Antarktycznego.

Wnioski z badań jej zespołu zostały opublikowane w magazynie „Nature Geoscience”.

Lód wrażliwy na globalne ocieplenie

Widoczne na lodowcu warstwy pokazują, kiedy latem śnieg topniał, a potem zamarzał.

Naukowcy wyliczyli, że w ciągu 600 lat średnia temperatura w Antarktyce wzrosła o 1,6 st. C i zauważyli, że naprzemienne zamarzanie i topnienie warstw lodu było najbardziej intensywne w ciągu ostatnich 50 lat.

W innych częściach Antarktyki sprawa jest bardziej złożona i nadal nie wiadomo, czy topnienie lodowców jest spowodowane wyłącznie przez zmiany klimatu.

– Nasze badania pokazują, że nawet niewielkie zmiany temperatury mogą przyspieszać topienie lodu w miejscach, gdzie latem temperatury oscylują wokół 0 st. C., jak na Półwyspie Antarktycznym – powiedział dr Abram.
Źródło: Reuters, theregister.co.uk, tm
0 0 vote
Article Rating