Swoim wyglądem przypomina ludzką czaszkę. W 2018 roku – po raz drugi od jego odkrycia w 2015 roku – mały obiekt z Układu Słonecznego przeleci obok Ziemi. Nazywa się on 2015 TB145. Znany jest również jako Asteroida Halloween. I to nie bez powodu.

Wizja artystyczna asteroidy 2015 TB145, która przypomina ludzką czaszkę (J. A. Penas/SINC)

Ta niewielka asteroida – przechrzczona na Halloween – do złudzenia przypomina trupią czaszkę. Jakby tego było mało, jest ona poczerniała i przypomina przez to oblicze z piekła rodem.

Przelot w 2018 roku odbędzie się na początku listopada, a asteroida będzie znacznie dalej – dystans wyniesie około 105 razy więcej, niż odległość między Ziemią a Księżycem.

Obiekt nie zawsze przelatuje w okolicy Halloween. Jego okres obiegu to 1112 dni, a więc nieco ponad trzy lata.

Pierwszy przelot Asteroidy Halloween, który miał miejsce 31 października 2015 roku, odbył się naprawdę blisko – tuż za orbitą Księżyca, w odległości 486 000 kilometrów. Przyszłoroczna wizyta będzie się trochę różniła od tej poprzedniej. Zdaniem naukowców, w ciągu 500 lat asteroida nie będzie tak blisko, jak w 2015 roku.

Diagram orbity asteroidy 2015 TB145 i jej położenie (JPL-NASA)

Badania naukowców

Jest to bez wątpienia fascynujący obiekt. Badacze zdecydowali się przyjrzeć się mu nieco bliżej. Już w 2015 roku wykorzystali całe spektrum różnych teleskopów i narzędzi pomiarowych, by dowiedzieć się o niej jak najwięcej.

– Obiekt mierzy od 625 metrów do 700 metrów. Jego kształt jest lekko spłaszczoną elipsoidą, a jego oś obrotu była w przybliżeniu prostopadła do Ziemi w momencie jej najbliższego sąsiedztwa – powiedział astrofizyk Pablo Santos-Sanz z Instytutu Astrofizyki w Andaluzji. – Ponadto jego bezwładność cieplna (ilość zatrzymywanego ciepła oraz prędkość pochłaniania lub przekazywania ciepła) jest zgodna z asteroidami o podobnym rozmiarze – dodał.

Powód, dla którego asteroida nie została odkryta do 2015 roku, częściowo wynikał z tego, że przez większość czasu przebywała za Marsem, a z uwagi na niewielkie rozmiary, z łatwością wymyka się obserwacjom. Sprawy nie ułatwia też jej ciemny odcień – albedo lub ilość światła, które odbija asteroida, było w przybliżeniu równoważne bryle węgla.

Jej ekscentryczność i nachylenie orbity sugeruje, że była kiedyś kometą, która straciła wszystkie swoje lotne związki po przelocie licznych orbit wokół Słońca i jest teraz martwą skałą przelatującą w przestrzeni kosmicznej.

Gdy Asteroida Halloween powróci w nowym roku, nawet jeśli będzie znacznie dalej, naukowcy wykorzystają okazję, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na jej temat.

Asteroida Halloween jest nadal około 3,7 razy dalej niż odległość między Słońcem a Ziemią.

 

 

 

 

Źródło: sciencealert.com, tvnmeteo; źródło głównego zdjęcia: J. A. Penas/SINC
0 0 votes
Article Rating