W czwartek około południa przywitamy astronomiczne lato. Od tego momentu dni będą stawać się coraz krótsze. Słońce pozostanie na niebie najdłużej nad Jastrzębią Górą.
Dokładnie o godzinie 12.07 czasu polskiego nastąpi przesilenie letnie, które wyznacza początek lata astronomicznego.
Przesilenie to moment, kiedy Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Dochodzi wtedy do maksymalnego wychylenia osi Ziemi w stronę Słońca. Wtedy też biegun północny znajduje się bliżej gwiazdy niż biegun południowy. Kolejne dni stają coraz krótsze, aż do przesilenia zimowego.
Dzień dłuższy na północy
Długość dnia i nocy zależy od położenia geograficznego. Na półkuli północnej podczas wiosny i lata dzień w danym miejscu jest tym dłuższy, im dalej to miejsce leży na północy. I tak w dzień przesilenia letniego w najdalej na południe wysuniętym punkcie kraju – bieszczadzkim szczycie Opołonek – Słońce pozostanie na niebie przez 16 godzin i 12 minut, a na krańcu północnym – w Jastrzębiej Górze – przez 17 godzin i 20 minut.
Moment przesilenia letniego nie ma stałej daty i godziny. Na półkuli północnej następuje między 20 a 21 czerwca, w zależności od ułożenia osi Ziemi. Lato potrwa do nocy z 22 na 23 września, kiedy nastąpi równonoc jesienna.
Pory roku na kilka sposobów
Pory roku można wydzielić również obserwując przyrodę, a konkretnie kwitnienie poszczególnych roślin. Lato w Europie Środkowej mamy wtedy, gdy zakwitnie lipa. Wtedy dojrzewa również między innymi jarząb pospolity, a do życia budzą się świerszcze i koniki polne.