W czwartek około południa przywitamy astronomiczne lato. Od tego momentu dni będą stawać się coraz krótsze. Słońce pozostanie na niebie najdłużej nad Jastrzębią Górą.

Dokładnie o godzinie 12.07 czasu polskiego nastąpi przesilenie letnie, które wyznacza początek lata astronomicznego.

Przesilenie to moment, kiedy Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Dochodzi wtedy do maksymalnego wychylenia osi Ziemi w stronę Słońca. Wtedy też biegun północny znajduje się bliżej gwiazdy niż biegun południowy. Kolejne dni stają coraz krótsze, aż do przesilenia zimowego.

 

 

Dzień dłuższy na północy

Długość dnia i nocy zależy od położenia geograficznego. Na półkuli północnej podczas wiosny i lata dzień w danym miejscu jest tym dłuższy, im dalej to miejsce leży na północy. I tak w dzień przesilenia letniego w najdalej na południe wysuniętym punkcie kraju – bieszczadzkim szczycie Opołonek – Słońce pozostanie na niebie przez 16 godzin i 12 minut, a na krańcu północnym – w Jastrzębiej Górze – przez 17 godzin i 20 minut.

Moment przesilenia letniego nie ma stałej daty i godziny. Na półkuli północnej następuje między 20 a 21 czerwca, w zależności od ułożenia osi Ziemi. Lato potrwa do nocy z 22 na 23 września, kiedy nastąpi równonoc jesienna.

 

Pory roku na kilka sposobów

Pory roku wydzielamy według różnych kryteriów. Najpopularniejsze wydaje się to kalendarzowe, z określoną stałą datą. W tym przypadku pierwszy dzień lata wypada 22 czerwca. Zawsze ten sam jest również dzień rozpoczynający lato meteorologiczne – 1 czerwca.W wydzieleniu pór roku pomaga również kryterium termiczne. Według niego lato rozpoczyna się wtedy, gdy przez kilka dni średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 15 stopni Celsjusza.

Pory roku można wydzielić również obserwując przyrodę, a konkretnie kwitnienie poszczególnych roślin. Lato w Europie Środkowej mamy wtedy, gdy zakwitnie lipa. Wtedy dojrzewa również między innymi jarząb pospolity, a do życia budzą się świerszcze i koniki polne.

0 0 vote
Article Rating