Stany Zjednoczone zmagają się z atakiem zimy. Choć niebawem rozpocznie się wiosna, w Ameryce nic na to nie wskazuje. Wszystko przez burzę śnieżną, która przyniosła do północno-wschodnich Stanów śnieżyce. A to jeszcze nie koniec zimowej pogody.

Na początku tygodnia w USA pojawiła się burza śnieżna typu nor’easter. To ona odpowiada za iście zimową pogodę na wschodzie Stanów i liczne utrudnienia komunikacyjne. Na horyzoncie nie widać jednak nadejścia wiosny. Obecnie do wschodnich Stanów Zjednoczonych napływa mroźne arktyczne powietrze, które w najbliższym czasie znacznie obniży panujące tam – i tak już niskie – temperatury.

– Zima będzie mocno trzymać na północnym wschodzie ze względu na znaczącą śnieżycę, która pojawiła się na początku tygodnia – mówi meteorolog serwisu AccuWeather Max Vido.

Ostrzeżenia i utrudnienia

Już w niedzielę wydano alerty pogodowe dla regionów znajdujących się na wybrzeżu, w tym dla miasta Nowy Jork i pobliskiej wyspy Long Island. Ostrzeżenia ogłoszono także w hrabstwie Westchester, znajdującym się w stanie Nowy Jork oraz w stanach Connecticut, New Jersey, Pensylwania i w regionie Nowa Anglia.

Obecnie alerty przed śnieżycami występują w stanach Maine, Vermont, Nowy Jork, New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, a także w części Virginii i Ohio. Wiele regionów jest też objętych ostrzeżeniami przed niskimi temperaturami.

Miejscami w Stanach Zjednoczonych śnieg już przyczynia się do licznych utrudnień. Gwałtowne opady deszczu oraz śnieżyce i porywisty wiatr zakłóciły w nocy z poniedziałku na wtorek życie milionów Amerykanów na wschodnim wybrzeżu USA. Pogoda dotknęła rejony od Buffalo przy granicy z Kanadą, do Richmond w stanie Wirginia, na południu atlantyckiego wybrzeża.

Zimno płynące z północy

Za śnieżyce i silny wiatr odpowiada ośrodek niskiego ciśnienia. To właśnie niż ściąga do USA mroźne powietrze z północy.

– Za sprawą bardzo głębokiego niżu, który przesuwa się na północ Stanów Zjednoczonych po wschodnim wybrzeżu, będziemy mieli do czynienia z bardzo intensywnymi opadami śniegu – mówi synoptyk. – Dodatkowym utrudnieniem będą bardzo silne porywy wiatru, spodziewamy się porywów nawet do 100 km/h – dodaje.

Jak zaznacza synoptyk „atak zimy” będzie trwał jeszcze we wtorek i w środę. Pogoda w Stanach zacznie się poprawiać w czwartek po południu.

Utrudnienia na wschodzie

Śnieżyca objęła gęsto zaludnione obszary zamieszkiwane przez ok. 50 milionów ludzi. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania. Do tej pory linie lotnicze odwołały ponad 4000 lotów. Najwięcej anulowano ich w porcie lotniczym Newark-Liberty, a także na lotnisku Boston.

 

Przygotowania na najgorsze

W Nowym Jorku, gdzie spodziewane są 50-60-centymetrowe opady śniegu, zamknięto wszystkie szkoły publiczne, a burmistrz miasta – Bill de Blasio – poinformował, że na ulice metropolii skierowano 1600 pługów śnieżnych i 689 piaskarek.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił, że jego stan do walki z pogodą przygotowuje również worki z piaskiem i generatory oraz pompy do wypompowywania wody. Stanowy Departament Transportu ma także w zanadrzu ponad 443 tys. ton soli drogowej.

Wpływ na politykę

„Burza śnieżna dekady” wpłynęła nawet na życie polityczne. Z powodu zbliżającej się śnieżycy, prezydent USA Donald Trump i kanclerz Niemiec Angela Merkel postanowili przełożyć planowane rozmowy z wtorku na piątek.Trump po ceremonii podpisania kolejnego rozporządzenia wykonawczego w poniedziałek podkreślił, że wszystkie resorty są dobrze przygotowane na nadejście śnieżycy. Później na Twitterze zaapelował do obywateli, aby „dostosowali się do zarządzeń miejscowych władz i słuchali ich porad”. Większości pracowników federalnych nakazano pozostanie we wtorek w domu.

 

Oczekiwanie na zmianę pogody

Mieszkańcy stolicy USA, gdzie śnieżyca dotarła we wtorek około godz. 3 nad ranem czasu polskiego, pocieszają się, przywołując starą zasadę: „jeśli nie podoba ci się pogoda w Waszyngtonie, poczekaj 15 minut – będzie inna!”. Synoptycy ostrzegają jednak, że tym razem waszyngtończycy będą musieli poczekać na inną pogodę trochę dłużej niż 15 minut. Poprawy aury spodziewamy się dopiero w czwartek.

W połowie tygodnia część Amerykanów będzie się też zmagać z nadchodzącą falą mrozów. Wszystko przez arktyczne powietrze, które napływa do USA z północy. Ujemne temperatury wystąpią w rejonie Wielkich Jezior i północno-wschodnich Stanów. Temperatury w Appalachach, w tym w Binghamton, Nowym Jorku, Burlington i Vermont wyniosą około -5 st. C.

0 0 votes
Article Rating