W wyniku nawałnic, które wędrują przez część Australii, pojawiły się lokalne podtopienia. W niektórych miejscowościach „była to jedna z największych powodzi błyskawicznych, jaka kiedykolwiek wystąpiła”. Lokalni synoptycy zapowiadają, że pogoda zmieni się dopiero w środę.

Nawałnice w Australii - kajakiem przez miasto

Nawałnice w Australii – kajakiem przez miasto

Od kilku dni południowo-zachodnią Australię nawiedzają potężne burze. W niedzielę ulewny deszcz w miejscowości Bunbury nagromadził 7 l/mkw. wody w ciągu zaledwie 15 minut. W kwadrans zostały zalane główne ulice miasta. W niektórych częściach Bunbury spadł grad.

Nawałnice w Australii

Nawałnice w Australii

Nawałnice w Australii 1

Najwięcej deszczu spadło w miejscowości Belka, gdzie zanotowano 27 l/mkw. deszczu. W Thompson Brook napadało 24 l/mkw., a w Brookton 22 l/mkw. opadu.

– Była to jedna z największych powodzi błyskawicznych, jaka kiedykolwiek wystąpiła. Na szczęście nie trwała ona długo – powiedział Mick Bennett, pracownik urzędu gminu w miejscowości Eaton.

Powódź błyskawiczna spowodowała, że na ulicach Eaton utworzyła się warstwa wody. Niektórzy nawet nie zawahali się popływać kajakiem.

Pożar i grad

W Harvey burza zniszczyła jeden dom. W Collie grad wielkości piłek golfowych uszkodził konstrukcję gospodarstw. Tymczasem w miejscowości Boyanup od uderzenia pioruna zapaliło się siano.

 

Co dalej?

Dynamiczna pogoda w południowo-zachodniej Australii da się mieszkańcom we znaki do środy.

– Na zachodzie znajduje się wolno poruszający się system chmur. Przez najbliższe dni będzie zmierzał na wschód – powiedział Neil Bennett z australijskiej narodowej agencji meteorologicznej Bureau of Meteorology.

 

Źródło: au.news.yahoo.com, abc.net.au, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating