Aborygeni nie żyli w Australii sami. Zanim kontynent podbili Europejczycy, zawitali tam Indusi. Sprowadzili psy dingo i nowe narzędzia – sugerują najnowsze badania naukowców z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech.

Dotychczas sądzono, że od czasu pierwszego przybycia ludzi do Australii (40 tys. lat temu) i do czasu pojawienia się tam Europejczyków kontynent był odizolowany od wpływów zewnętrznych. 

Po przebadaniu DNA Aborygenów okazało się, że mieli kontakt z ludźmi z Indii ok. 4 tys. lat. temu. Indusi nie pojawili się w Australii z pustymi rękami. Przyprowadzili psy dingo i przyniesli kamienne narzędzia zwane mikrolitami.

Te rewelacje naukowcy opublikowali w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Tajemnica zapisana w DNA

Żeby zbadać wczesne pochodzenie ludności Australii, zespół naukowców z Instytutu Max’a Planck’a w Niemczech pod kierownictwem prof. Marka Stonekinga porównał materiał genetyczny Aborygenów z DNA ludzi w Nowej Gwinei, Azji Południowo-Wschodniej i Indii. Patrząc na tzw. markery genetyczne w sekwencji DNA, naukowcy byli w stanie wyśledzić, jakie grupy miały najbardziej zbliżone geny.

W ten sposób znaleźli związek miedzy Papuasami i Australijczykami. Około 35-45 tys. lat temu Australia i Nowa Gwinea były jednym lądem zwanym Sahul. Na tamten czas datuje się pojawienie pierwszych ludzi na kontynencie.

Jednak najbardziej zaskakujące było odkrycie znacznych podobieństw w materiale genetycznym między Indusami a Australijczykami.

– Mamy dość wyraźny sygnał, patrząc na wielu markerów genetycznych w całym genomie, że zaistniał kontaktu między ludnością Indii i Australii gdzieś około 4 do 5 tys. lat temu –  mówi prof. Stoneking.

Dane genetyczne niestety nie mogą pokazać trasy, jaką Indusi dotarli do Australii, ale są ewidentnym dowodem na to, że Australia nie była tak odcięta od świata, jak do tej pory sądzono.

Dingo są z Indii?

Naukowcy zwrócili uwagę także na odkrycia archeologiczne sprzed 4-5 tys. lat. Według nich pojawienie się nowych narzędzi i zwierząt może być przypisane nowym mieszkańcom kontynentu.

– Nie mamy bezpośrednich dowodów, ale to zdecydowanie sugeruje, że mikrolity, psy dingo i migracje ludności był ze sobą połączone – dodaje prof. Stoneking.

Źródło: bbc.co.uk, tm
0 0 votes
Article Rating