Władze Australii Zachodniej wezwały mieszkańców środkowo-zachodniego wybrzeża do znalezienia bezpiecznego schronienia z powodu zbliżającego się cyklonu Seroja. Zdaniem władz, prognozowane porywy wiatru towarzyszące żywiołowi mogą być takimi, jakie nie były widziane na tym terenie od dekad.

Mieszkańcy regionów Mid West i Gascoyne w stanie Australia Zachodnia mają przygotować się do ewakuacji, ponieważ do wybrzeża zbliża się cyklon Seroja. Według synoptyków może przybrać na sile i stać się odpowiednikiem huraganu trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

– Sytuacja jest bardzo poważna, a potencjał do rozległych zniszczeń wysoki – powiedział minister ds. służb ratunkowych Fran Logan w telewizji ABC. – Mamy nadzieję, że uda nam się przejść przez te kilka następnych dni bez ofiar śmiertelnych i bez poważnych szkód materialnych. Musimy pracować w oparciu o najgorszy scenariusz – dodał. Zdaniem Logana, siła wiatru towarzysząca cyklonowi może być tak duża, jakiej nie widziano na tym terenie od dziesięcioleci.

Porywisty wiatr i ulewy

Australijskie Biuro Meteorologiczne prognozuje, że prędkość wiatru może sięgać 150 kilometrów na godzinę. Cyklonowi będą też towarzyszyły ulewne deszcze, które mogą spowodować znaczne szkody w społecznościach nadmorskich. Zdaniem meteorologów, najsilniejsze porywy mogą wystąpią na wybrzeżu pomiędzy miastami Geraldton a Denham.

Wcześniej cyklon Seroja nawiedził Indonezję i Timor Wschodni. Ulewny deszcz towarzyszący żywiołowi doprowadził do utworzenia się powodzi, w których zginęło ponad 100 osób. Cyklon zniszczył ponad dwa tysiące budynków. Tysiące ludzi zostało bez dachu nad głową.

Prognozowana trasa przejścia cyklonu Seroja (Joint Typhoon Warning Center)

 

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating