W ramach eksperymentu australijski polityk Jeremy Buckingham postanowił podpalić rzekę. Chciał tym samym udowodnić, że w wodzie znajduje się groźny dla środowiska metan.

Australia - Duża ilość metanu w rzecze Condamine

12 kwietnia Jeremy Buckingham podjął się niebezpiecznego zadania. Podpalił rzekę Condamine w stanie Queensland w północno-wschodniej Australii. Eksperyment miał na celu udowodnić obecność węgla i metanu w wodzie. Odpowiedzialnym za obecność szkodliwych gazów są mieszczące się w pobliżu zakłady gazowe.
Australia - Duża ilość metanu w rzecze Condamine -2
Na nagraniu widać, jak Buckingham przysuwa zapalniczkę do wody, która w jednej chwili staje w ogniu. Woda zapaliła się, co wskazuje na to, że w jej składzie znajdują się łatwopalne substancje, do których należy m.in. metan.

Buckingham twierdzi, że metan w rzece Condamine w rejonie miasta Chinchilla po raz pierwszy odkryto w 2012 roku. Wtedy trzy firmy wywierciły otwory, przez które dotarli do pokładów węgla.

Kilometr stąd znajdują się szczeliny, przez które wydostaje się metan do rzeki. Dowodem na to jest to, że woda się zapaliła – powiedział Buckingham płynąc na łódce.

0 0 vote
Article Rating