Graham to postać z ciałem idealnie dostosowanym do przeżycia wypadku samochodowego. Na zlecenie australijskiej Komisji Wypadków Komunikacyjnych (TAC) stworzyła go Patricia Piccinini. Artystka współpracowała z Christianem Kenfieldem, chirurgiem urazowym ze Szpitala Królewskiego w Melbourne i dr. Davidem Loganem, ekspertem od badania wypadków z Monash University.

Graham - człowiek stworzony do wypadków samochodowych

Graham – człowiek stworzony do wypadków samochodowych

Graham ma grube kości czaszki. Wbudowane strefy zgniotu jak kask pochłaniają siły uderzenia. Oprócz tego jego mózg jest chroniony przez większą ilość płynu mózgowo-rdzeniowego oraz dodatkowe więzadła. By zapobiec uszkodzeniom kości nosa i zatok, twarz Grahama jest płaska. Wokół wystających rejonów, np. przy kościach policzkowych, dodano więcej tkanki tłuszczowej. Szyja praktycznie zlewa się z tułowiem, a między wzmocnionymi żebrami umieszczono worki spełniające funkcje poduszek powietrznych. Skóra postaci jest grubsza i bardziej wytrzymała (zwłaszcza na ramionach, łokciach i dłoniach, za pomocą których staramy się zatrzymać upadek). Kolana Grahama poruszają się we wszystkich kierunkach. Piccinini pomyślała też o dodatkowych ścięgnach. W nogach zakończonych kopytowatymi stopami znajdują się dodatkowe stawy.

Interaktywną postać wyprodukowano z silikonu, włókna szklanego, żywicy i ludzkich włosów.

Graham - człowiek stworzony do wypadków samochodowych

Graham – człowiek stworzony do wypadków samochodowych

Graham - człowiek stworzony do wypadków samochodowych 4

Graham - człowiek stworzony do wypadków samochodowych 3

Ludzie mogą przeżyć wpadnięcie z pełną prędkością na ścianę, ale kiedy mówimy o kolizji z udziałem pojazdów, prędkości i działające siły są większe, a szanse przeżycia o wiele mniejsze. Samochody ewoluowały o wiele prędzej niż ludzie i Graham pomaga nam zrozumieć, czemu by zabezpieczyć się przed własnymi błędami, powinniśmy poprawić każdy aspekt systemu drogowego – podkreśla Joe Calafiore, dyrektor wykonawczy TAC.

 

Od 21 lipca do 8 sierpnia Grahama można zobaczyć na żywo w Bibliotece Stanu Wiktoria. Można też skorzystać z witryny internetowej Meet Graham.

 

Źródło: Meet Graham, kopalniawiedzy
0 0 votes
Article Rating