Misie koala zostały umieszczone na liście gatunków zagrożonych w kilku wschodnich regionach Australii. Taką informację przekazał tamtejszy minister ochrony środowiska Tony Burke.


Według dziennika „Sydney Morning Herald”, koala został uznany za gatunek zagrożony w stanach Queensland i Nowa Południowa Walia oraz w pobliżu stolicy kraju, Canberry.Koala jest symbolem Australii (…) i rejony, które zamieszkuje i gdzie może być zagrożony, nie będą mogły podlegać urbanizacji – powiedział Burke. Minister wyjaśnił, że decyzja o ochronie misiów koala zapadła po rekomendacji Komitetu Naukowego ds. Gatunków Chronionych.

Koala nie będzie natomiast podlegał ochronie w stanach Wiktoria i Południowa Australia, ponieważ – jak powiedział Burke – jest tam dużo misiów i atakują się one wzajemnie.

Misie koala omal nie zostały wytrzebione w Australii przez myśliwych. Uznanie ich za gatunek zagrożony poprzedziły wieloletnie starania organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Dane na temat populacji koali różnią się. Ich liczbę ocenia się na od 40 tys. do kilkuset tysięcy. Zmiany klimatyczne, susza oraz atakująca ten gatunek bakteria chlamydia sprawiają, że misiów jest coraz mniej – wyjaśnia agencja EFE.

 

Źródło: PAP, rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating