Australię Zachodnią w nocy z wtorku na środę nawiedziły nawałnice, którym towarzyszył zrywający linie wysokiego napięcia wiatr i ulewy. W tym największym australijskim stanie trwa wielkie sprzątanie, a zespoły elektryków starają się przywrócić dostęp do prądu w dziesiątkach tysięcy domów.

Wyjątkowo silnie, bo z prędkością aż 113 km/h, wiało we wtorek ok. godz. 22.50 w Cape Leeuwin. Porywisty wiatr zniszczył werandy domów, zerwał dachy oraz linie wysokiego napięcia nie tylko w tym mieście, lecz także w pozostałych miejscowościach regionu. 

Łącznie aż 27 tysięcy domów zostało pozbawionych dostępu do prądu.

Intensywne opady

Nie tylko wiało, lecz także intensywnie padało. W kilku miastach stanu odnotowano opady rzędu 58 l/mkw., a w samej stolicy stanu, Perth – 27 l/mkw.

W środę mieszkańcy i służby ratunkowe Australii Zachodniej zmobilizowali się do wielkiego sprzątania. Usuwali zalegające na drogach połamane drzewa i naprawiali dachy. Elektrycy starali się przywrócić dostęp do prądu tysiącom mieszkańców stanu.

Powtórka z silnego wiatru

Niestety w najbliższym czasie pogoda w regionie nie poprawi się, ale głęboki niż, który odpowiada za jej pogorszenie się, będzie przesuwał się na wschód, w głąb kraju.

Jak podaje australijskie Biuro Meteorologiczne, może tam powiać naprawdę mocno, z prędkością 125 km/h.

Źródło: perthnow.com.au, reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating