Niezwykłe zjawisko pojawiło się w Sydney. Znad oceanu nad miasto napłynęła mgła, spowijając między innymi słynny Sydney Opera House.

W poniedziałek po południu niektóre nadbrzeżne rejony Sydney spowiła gęsta mgła. Napłynęła z dużą prędkością znad oceanu. Znacznie ograniczyła widzialność między innymi na popularnej plaży Bondi.

Zjawisko udało się utrwalić na nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych. Na jednym z nich widać, jak mgła wkracza do portu, spowija również budynek słynnej opery – Sydney Opera House i most Harbour Bridge.

„Co się właśnie stało?! Ta mgła jest niesamowita” – pisali internauci.

Łagodny wiatr i wysoka wilgotność

Powstaniu mgły sprzyjała znaczna wilgotność powietrza oraz delikatny, południowy wiatr – tłumaczy australijska służba pogodowa Bureau of Meteorology. Pojawienie się zjawiska latem (na półkuli południowej trwa ciepła pora roku), zwłaszcza po południu, nie jest częste.

Mgła to nic innego jak skondensowana para wodna, ograniczająca widzialność do co najmniej jednego kilometra.

 

Źródło: tvnmeteo, Reuters, https://www.msn.com/en-au/news/techandscience/sydneys-bondi-beach-engulfed-in-thick-sea-of-fog/ar-BBR3YYZ?li=AA4Zor, https://www.smh.com.au/environment/weather/humid-weather-creates-perfect-recipe-for-rare-midday-fog-at-bondi-beach-20181217-p50mpy.html
0 0 votes
Article Rating