Mieszkańcy australijskiego miasta Ingham w stanie Queensland zmagają się z setkami tysięcy nietoperzy. Zwierząt jest tak dużo, że utrudniają codzienne życie mieszkańcom, a przedstawiciele władz nazywają to koszmarem na „biblijną skalę”.

Nad miasto Ingham w stanie Queensland na wschodzie Australii codziennie rano przylatują stada składające się z setek tysięcy nietoperzy. Wśród nich znajdują się rudawki, zwane też latającymi lisami.

– To jak tornado nietoperzy nad miastem – powiedział w rozmowie z lokalnymi mediami mieszkaniec Adam Kaurilla.

– Wygląda to tak, jakby wszystkie nietoperze z Australii nagle przyleciały do Ingham – relacjonował Raymon Jayo, burmistrz obszaru Hinchinbrook Shire, gdzie leży miasto.

Koszmar na „biblijną skalę”

Ogród botaniczny w Ingham jest przepełniony nietoperzami. Miejscami jest ich tak dużo, że gałęzie drzew łamią się pod ich ciężarem. – To koszmar – powiedział Jayo dodając, że plaga nietoperzy osiągnęła „biblijną skalę”. Przelatując nad miastem, nietoperze zanieczyszczają je swoimi odchodami.

Problem jest na tyle duży, że śmigłowce służb ratunkowych w lokalnym szpitalu nie mogą lądować. Niedawno jedna z maszyn musiała okrążyć miasto i poczekać, aż zwierzęta odlecą. Na problemy z nietoperzami skarżą się też mieszkańcy.

Lokalne władze mają jednak związane ręce – nietoperze są pod ochroną, a więc działania mogące je odstraszyć są bardzo ograniczone. Można to robić wyłącznie za pomocą dymu, hałasu lub światła.

Problemy w innym mieście

250 kilometrów dalej, w mieście Charters Towers, od kilku lat występuje ten sam problem. Jeden z miejskich parków został zamknięty, bo nietoperze dosłownie go przejęły. Stwarzają też potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi.

– Słuchaliśmy muzyki i nagle nietoperz spadł z drzewa, a potem mnie podrapał – relacjonował Cody Ruge. Chłopak został zabrany do szpitala i dostał tam 11 zastrzyków. Lekarze obawiali się, że nietoperz mógł przenosić wściekliznę.

Des Boyland z Towarzystwa Ochrony Przyrody Queensland powiedział, że nietoperze mogą roznosić choroby, ale tylko przez ugryzienia i podrapania, więc zagrożenie dla społeczności jest niskie. Dodał też, że zwierzęta są istotnym elementem lokalnego ekosystemu.

– Jeśli ludzi doceniają rolę lasów, nietoperze również są absolutnie niezbędne – mówił Boyland.

 

 

Źródło: 9now.nine.com.au
0 0 votes
Article Rating