Potężne superkomórki burzowe niosące ze sobą grad wielkości piłeczek tenisowych, porywisty wiatr i tornada – taką pogodę mieli w czwartek, 11 października mieszkańcy australijskiego stanu Queensland. Kilka osób zostało rannych, a kilka tysięcy gospodarstw domowych pozostało bez prądu.

 

Narodowe służby pogodowe – Bureau of Meteorology – poinformowały, że w czwartek w regionie South Burnett (Queensland) i innych miejscach południowego wschodu stanu pojawiły się trzy potężne burze. Dwie zidentyfikowano jako superkomórki burzowe – najgroźniejszy rodzaj burzy.

Żywioły łamały drzewa, niszczyły dachy domów i uprawy. Kilkanaście tysięcy odbiorców było pozbawionych prądu.

Zaobserwowano również dwa tornada. Jedno z nich powstało w miasteczku Tansey. Trzy osoby z poważnymi obrażeniami zabrano do szpitala.

– To tylko przypomnienie, co matka natura potrafi zrobić w tak krótkim czasie – powiedział mieszkaniec miejscowości, Steven Harland.

Silne gradobicie

Jedna z superkomórek nawiedziła Blackwater. Przyniosła gradobicie i porywy wiatru o prędkości 140 kilometrów na godzinę, co odpowiada sile huraganu pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Władze stanu poinformowały, że grad był wielkości piłek tenisowych i spowodował wiele szkód. Według BBC  cztery osoby zostały poważnie ranne.

Wśród ofiar jest kobieta, którą burza złapała, gdy jechała samochodem. Grad rozbił tylną szybę pojazdu i zaczął padać na jadące z nią córkę i babcię. Kobieta zasłoniła je swoim ciałem, przez co sama poniosła bardzo poważne obrażenia. – Wiedziałam, że córka krzyczała, ale było tak głośno, że nie mogłam jej usłyszeć – powiedziała poszkodowana. Ją i babcię przewieziono do szpitala.

Grad padał również w mieście Gympie.

„To była poważna burza”

Premier Queensland Annastacia Palaszczuk podkreśliła, że jest myślami z rodzinami, które zostały dotknięte przez opady gradu – To była poważna burza i dopiero teraz dociera do nas pełen obraz zniszczenia – powiedziała szefowa rządu.

Szacuje się, że miną dwa lub trzy lata, zanim kolejne plony będą gotowe do zbioru.

Przez cały piątek usuwano skutki niekorzystnej pogody – łatano dachy, usuwano gruz z dróg i sprzątano powalone drzewa.

LosyZiemi – Zbliża się kilka oddziaływań magnetycznych od 8 do 12 października, dodatkowo 11 października na wprost Ziemi znajdować się będzie kolejna dziura koronalna na Słońcu

 

Źródło: BBC, The Australian, Reuters, APTN
0 0 votes
Article Rating