Rok 2013 był najgorętszym w historii Australii. Średnia temperatura była aż o 1,2 st. C wyższa od wcześniej notowanych – podają australijscy meteorolodzy.

– Średnia temperatura ubiegłego roku przewyższyła o 1,2 st. C średnią temperaturę dla kraju, która mierzona jest od 1910 roku – podają meteorolodzy z australijskiej narodowej agencji meteorologicznej.To efekt globalnego ocieplenia

Według specjalistów wysokie temperatury, które notowane były w 2013 roku, są wynikiem postępującego ocieplenia klimatu. Naukowcy szczególną uwagę zwracają na ubiegłoroczną zimę, podczas której w okolicy Sydney pojawiły się największe od 45 lat pożary.

– Ocieplenie Australii jest odzwierciedleniem sytuacji na Ziemi, a miniony rok pokazuje, że trend ocieplenia jest kontynuowany – dodają naukowcy.

„Australia ociepla się tak samo, jak cały świat”

Specjaliści zaznaczają również, że wyraźny trend ocieplenia Australii sięga początkiem 1950 roku, czyli czasu, kiedy zaczęły wzrastać temperatury na całej planecie. – Dane wskazują, że Australia ociepla się tak samo, jak cały świat.

Zapowiada się na to, że rok 2014 nie będzie wcale chłodniejszy. 2 stycznia odnotowano temperatury bliskie 50 st. C. Do rekordu zabrakło mniej niż 1 st. C.

Źródło: BBC, tm
0 0 votes
Article Rating