Trzęsienie ziemi o sile 5,2 st. w skali Richtera nawiedziło rozległe obszary australijskiego stanu Victoria. Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Melbourne. Służby nie odnotowały poważnych zniszczeń. Najwięcej niepokoju wzbudził wyciek gazu.

Wstrząsy odnotowano ok. godz. 21.00 czasu lokalnego (13.00 polskiego czasu). Ich epicentrum znajdowało się w okolicach miejscowości Moe, ok. 120 km na południowy wschód od Melbourne, a hipocentrum na głębokości 10 km. Wstrząsy były silnie odczuwane w Melbourne, a także w Bendigo, Ballarat, Geelong i Shepparton.

Pękające ściany, wyciek gazu

Mieszkańcy tych rejonów relacjonują, że słyszeli hałas, a w ścianach i podłogach domów pojawiały się pęknięcia. Stanowa policja odbierała zgłoszenia związane z tzręsieniem, ale informuje, że nie ma doniesień o poważnych zniszczeniach.

Stanowe Służby Kryzysowe (SES) odebrały 40 próśb o pomoc z rejonu Gippsland i części Melbourne, ale również nie odnotowały dużych szkód spowodowanych przez wstrząsy. Zgłoszenia pochodziły głównie z okolic epicentrum.

– Większość z nich to niewielkie uszkodzenia domów, jak popękane ściany i stropy. Doszło też do zawalenia garażu – informuje Lachlan Quick z SES. – Mieliśmy także przypadek wycieku gazu, który wzbudził pewien niepokój. W tej sytuacji poleciliśmy ludziom opuszczenie pomieszczeń, dopóki awaria nie zostanie usunięta – dodaje Quick.

„Dom wyraźnie wibrował”

Według sejsmologa Davida Jepsena w rejonie epicentrum pojawiły się także wstrząsy wtórne o sile ok. 3,5 st. w skali Richtera. Jepsen twierdzi także, że pierwotny wstrząs wystąpił blisko powierzchni ziemi. – To było płytkie trzęsienie, dlatego ludzie odczuli je tak mocno – tłumaczy.

Potwierdzają to relacje mieszkańców Melbourne. Wielu zauważyło drżenie szyb i ścian domów w czasie wstrząsów. – Trzęsło się przez ok. 45 sekund, a cały dom wyraźnie wibrował – opowiada jeden z nich, Graham Miller z Heathmont – dzielnicy we wschodniej części miasta. – Mogę powiedzieć, że to było najpoważniejsze trzęsienie ziemi, jakiego doświadczyłem Heathmont w ciągu 60 lat – dodaje.

Profesor Mike Sandiford ze Szkoły Nauk o Ziemi na uniwersytecie w Melbourne również uważa, że to nietypowe zdarzenie. – Niezbyt często zdarzają się wstrząsy, które są odczuwalne w Melbourne – mówi.

 

Źródło: ABC News, USGS, adelaidenow.com.au, tm
0 0 votes
Article Rating