W ciągu niecałej doby anonimowa depresja tropikalna zmieniła się w Veronicę – potężny cyklon tropikalny. W sobotę najprawdopodobniej dotrze do wybrzeża regionu Pilbara. To niebezpieczny czas dla północnych regionów Australii, ponieważ na jego wschodnią część kieruje się cyklon tropikalny Trevor.

Cyklon tropikalny Veronica w piątek w południe był cyklonem kategorii czwartej. Średnia prędkość wiatru wynosiła 175 kilometrów na godzinę, a porywy rozpędzały się do 250 km/h.

Veronica przesuwa się powoli w kierunku wybrzeża Pilbara. Według najnowszej prognozy w momencie uderzenia w ląd może stracić na sile. Nad wybrzeżem ma znaleźć się w niedzielny poranek lokalnego czasu.

Satelitarne zdjęcie cyklonu Veronica (NASA – Suomi NPP Nighttime Satellite)

Sztormy, wiatr, powodzie

Wielkość szkód, jakie wyrządzi Veronica, będzie zależała od tego, czy i jak głęboko wejdzie w głąb lądu.
Jednak – jak powiedział starszy meteorolog AccuWeather Dave Houk – niezależnie od tego, czy Veronica pojawi się na lądzie, spora część północno-zachodniego wybrzeża Australii będzie musiała stawić czoła podtopieniom związanym ze sztormami, silnym i niszczycielskim porywom wiatru oraz ulewom, które mogą przyczynić się do powstawania powodzi.

– Nawet jeśli Veronica i jej najbardziej destrukcyjne porywy nie zejdą na ląd, mogą wystąpić powodzie, a morze gwałtownie uderzy w wybrzeże doprowadzając do podtopień i erozji plaż – stwierdziła Kristina Pydynowski, starszy meteorolog AccuWeather.

Na skutki niebezpiecznego cyklonu najbardziej narażone są regiony między Pardoo a Gnooreą. Prognozuje się, że najmocniej ucierpią miejscowości Karratha, Balla Balla i Port Hedland.

Prognozowana trasa przejścia cyklonu Veronica (bom.gov.au)

Nadciąga również Trevor

Wschodniej części północnego wybrzeża Australii zagraża cyklon tropikalny Trevor. Po tym, jak przeszedł we wtorek w pobliżu półwyspu Cape York, zaczął rosnąć w siłę nad ciepłymi wodami Zatoki Carpentaria. W piątek przed południem był cyklonem trzeciej kategorii ze średnią prędkością wiatru 130 km/h i porywami osiągającymi prędkość 185 km/h.

Prawdopodobnie w sobotę rano lokalnego czasu Trevor dosięgnie stanu Terytorium Północne, niosąc niszczycielskie porywy i silne opady deszczu. Może wtedy być cyklonem kategorii czwartej.

Niebezpieczne dla życia

Służby meteorologiczne ostrzegają, że mieszkańcy miasta Borroloola muszą przygotować się na poważne konsekwencje gwałtownej pogody, takie jak uszkodzenia domów, połamane konary i przerwy w dostawie prądu. Synoptycy nie zalecają również wychodzenia z domu, ponieważ silne porywy mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

W miejscach pustynnych, takich jak Birdville, opady rzędu średniej rocznej sumy mogą spaść zaledwie w ciągu jednego lub dwóch dni. Przy glebie niezdolnej do wchłonięcia tak dużej ilości deszczu możliwe są powodzie. Kaniony i naturalnie suche tereny mogą szybko zapełnić się płynącą wodą. W razie niebezpieczeństwa służby zalecają ewakuację do bezpieczniejszych regionów.

 

 

 

Źródło: AccuWeather, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating