Nad kraj napłynęła nieznośna fala gorąca. Są miejsca, gdzie temperatura może przekroczyć nawet 45 stopni Celsjusza. Upały powodują nieodwracalne szkody w australijskiej faunie. W dorzeczu Murray-Darling woda wyrzuciła na brzeg ponad milion martwych ryb.

W Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionym stanie Australii, odnotowano rekordowo wysoką temperaturę minimalną w nocy: 33 stopnie Celsjusza. Według prognozy australijskich meteorologów w środę termometry mogą pokazać ponad 45 st. C. Ekstremalne warunki pogodowe prawdopodobnie utrzymają się do końca tygodnia.

– Unikajcie aktywności fizycznej, bądźcie odpowiednio nawodnieni – apelował Richard Broome z Departamentu Zdrowia w Nowej Południowej Walii.

Miliony martwych ryb

Upały powodują nieodwracalne szkody w australijskiej faunie. Na południowym zachodzie dorzecza Murray-Darling woda wyrzuciła na brzeg ponad milion martwych ryb. Niall Blair, minister do spraw wód regionalnych, powiedział, że w najbliższych dniach takich przypadków może być jeszcze więcej.

Działacze na rzecz ochrony środowiska uważają, że za masową śmierć ryb odpowiedzialne jest niewłaściwe zarządzanie systemem rzecznym przez władze stanowe i federalne. Według nich rolnicy nadmierne eksploatują wodę i jest jej zbyt mało, aby ryby mogły przeżyć.

– Brak wody w rzece Darling i jeziorach Menindee świadczy o tym, że ​​władze nie były w stanie wyrównać jej poziomu, zanim miliony ryb zadusiły się przez brak tlenu – powiedział Jeremy Buckingham, niezależny ustawodawca z Nowej Południowej Walii. – Ta masowa śmierć ryb powinna być sygnałem dla Australii – dodał.

Natlenianie wód

We wtorek australijski rząd ogłosił plan mechanicznego wpompowania tlenu do jezior i rzek. Minister Blair poinformował, że zakupiono 16 napowietrzaczy zasilanych bateriami, które zostaną umieszczone na różnych drogach wodnych dotkniętych suszą. Mają one poprawić sytuację w rzece Darling i jeziorach Menindee.

Panująca w Australii od dłuższego czasu susza i towarzysząca jej wysoka temperatura oraz intensywne działanie promieni słonecznych powodują zakwit alg w wodzie. Gdy algi obumierają, zabierają tlen i w konsekwencji ryby nie mają czym oddychać.

 

 

 

Źródło: CNN, observers.france24.com, APTN, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating