Misja japońskiej sondy Hayabusa 2 została zakończona. Na Ziemię, dotarły w specjalnej kapsule próbki pyłu pochodzącego z asteroidy Ryugu.

Kapsuła, która odłączyła się od japońskiej sondy Hayabusa 2, wylądowała w nocy z soboty na niedzielę (5/6 grudnia) na pustyni w południowej Australii, w okolicach miasta Woomera – poinformowała japońska agencja badań kosmicznych JAXA. Tym samym zakończyła się pierwsza misja skupiająca się na pobraniu sporych próbek z asteroidy – podano.

JAXA otrzymała sygnał radiowy z kapsuły, który pozwolił na jej szybkie zlokalizowanie i odnalezienie. Po znalezieniu miała być przewieziona do Japonii.

Początki życia na Ziemi

Agencja wystrzeliła sondę Hayabusa 2 sześć lat temu. Celem misji było pobranie materiału z powierzchni asteroidy Ryugu. Naukowcy mają nadzieję, że badania próbek pyłu dostarczą wskazówek dotyczących początków Układu Słonecznego, który narodził się 4,6 miliardów lat temu, i początków życia na Ziemi.

Uważa się, że asteroidy powstały u zarania galaktyki, dlatego istnieją przypuszczenia, że obiekt może zawierać materię organiczną, która mogła przyczynić się do powstania życia na naszej planecie.

Materiał zostanie podzielony – połowa przypadnie między innymi naukowcom z agencji JAXA i amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Pozostała część zostanie zachowana do przyszłych badań w miarę postępu technologii analitycznej.

 

Źródło: PAP, Reuters, https://gaetaniumberto.wordpress.com/2020/12/06/la-capsula-di-hayabusa-2-e-rientrata-con-successo-con-i-suoi-campioni-di-ryugu/
3 2 votes
Article Rating