W Tasmanii naukowcom udało się odkryć najstarszą zachowaną formę życia, stromatolity. I choć nie grzeszą urodą, ich „staż” na naszej planecie robi wrażenie – naukowcy datują je na prawie cztery miliardy lat.

W porozrzucanych po tasmańskich torfowiskach zagłębieniach swój niespieszny żywot pędzą stromatolity – żywe formacje skalne złożone z cienkich lamin węglanu wapnia wytrąconego z wody morskiej. Najstarsze zachowane okazy z Grenlandii naukowcy datują na 3.7 miliarda lat, jednak te odnalezione w Tasmanii zdaniem naukowców tylko nieznacznie im ustępują.

Stromatolity w Tasmanii

Matuzalem na torfowisku

Odnalezione przez naukowców w tasmańskim rezerwacie okazy to fenomen o tyle, że te stworzenia raczej niechętnie znosiły podobny mikroklimat. Jak się jednak okazało, na podmokłych terenach z bogatą w mikroelementy wapienną glebą stromatolity czują się doskonale.

Kształt tych niepozornych istot może ulegać zmianom, ale zazwyczaj przypominają kamienie o nieoczywistych, powyginanych kształtach. Powstają niejako przez przypadek, gdy sinice pozbywają się substancji biochemicznych odkładających się w ich organizmach.

Stromatolity, najstarsze formy życia

Niezwykłe odkrycie

– To odkrycie przedstawia sobą niezwykłe znaczenie, gdyż stromatolity zostały odnalezione w niespodziewanym dla nich ekosystemie – stwierdziła biochemiczka Bernadette Proemse, badaczka Uniwersytetu Tasmańskiego i współautorka raportu z badań opublikowanego w czasopiśmie „Scientific Report”.

Rezerwat, w którym odnaleziono stromatolity, został objęty Programem Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Źródło: Scientific Report, tvnmeteo, https://www.sciencealert.com/rare-ancient-life-form-stromatolites-tasmania-world-heritage
0 0 votes
Article Rating