Fauna Australii jest wyjątkowa – gdy przeciętny obywatel Europy czy Ameryki w życiu by nie pomyślał, że pająk może upolować węża to mieszkaniec Australii nie dość, że się nie zdziwi, to jeszcze będzie tego świadkiem.

Wąż w sieci pająka

Wąż w sieci pająka

Najmniejszy kontynent na świecie – Australia – słynie z wyjątkowej fauny i flory. Zwierzęta tam żyjące to nieraz endemity, czyli przedstawiciele gatunków rzadko spotykanych, występujących na ograniczonym obszarze.

Im mniejszy, tym groźniejszy

Nierzadko te zwierzęta czy owady, poza faktem występowania jedynie na australijskiej ziemi, mają nietypowe rozmiary. Nikogo tam nie dziwi napotkanie pająka wielkości dłoni. Paradoksalnie im większy i kudłaty pająk, tym mniej jest groźny, co mieszkańcy tego kontynentu często powtarzają.

Wąż w sieci pająka

Wąż w sieci pająka

Jednym z najgroźniejszych gatunków jest Latrodectus hasselti. Ten bliski kuzyn czarnej wdowy (Latrodectus mactans) osiąga niewielkie rozmiary. Ukąszenie tego pajęczaka jest nie tylko bardzo bolesne, lecz także śmiertelne.

Śmiertelna wpadka

I w pajęczynę tego właśnie pająka, rozpiętą w garażu w mieście Kalgoorlie (Australia Zachodnia), wpadł młody wąż. Nagrany przez Jamii-Leigh Marwick film pokazuje, jak gad miotając usiłuje się uwolnić, chociaż z każdym ruchem pogarsza swoją sytuację. W międzyczasie, jak opisywała Marwick, wąż został ukąszony, co przypieczętowało jego los.

 

Źródło: ENEX, telegraph.co.uk, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating