Woda w słonym jeziorze w parku Westgate w Port Melbourne na południu Australii zmieniła kolor na różowy. Niecodzienny widok przykuwa uwagę okolicznych mieszkańców i turystów, którzy robią sobie przy nim zdjęcia.

Słone jezioro w parku Westgate w Port Melbourne stało się różowe. Za ten kolor odpowiedzialne jest wysokie stężenie soli w wodzie, gorąc, duża ilość światła słonecznego i brak opadów deszczu. W takich warunkach algi żyjące w jeziorze w procesie fotosyntezy produkują naturalny czerwony barwnik. Stąd to niezwykłe zabarwienie wody.

Barwi się od kilku lat

To nie pierwszy raz, kiedy jezioro zmieniło swój kolor. Od przełomu grudnia i stycznia 2012 i 2013 roku woda różowieje co roku.

Jezioro zostało stworzone przez człowieka. Zbudowano je wiele lat temu, aby odtworzyć słone mokradła, które znajdowały się dawniej na tym obszarze.

Lepiej nie wchodzić do wody

Władze parków stanu Wiktoria twierdzą, że zabarwiona na różowy kolor woda nie jest szkodliwa dla zwierząt i roślin, żyjących w pobliżu jeziora. Odradzają jednak ludziom dotykanie jej.

Jezioro ma pozostać różowe do późnej jesieni. Właściwy kolor wody zwykle powraca, gdy robi się chłodniej, a opady deszczu są większe.

To nie jedyne

W Australii można znaleźć wiele jezior, których woda zmienia swój kolor. Podobnie dzieje się z jeziorami Crosbie, Becking, Kenyon i Hardy.


 

Źródło: abc.net.au, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating