Cyklon tropikalny pierwszej kategorii, który zbliża się do północno-zachodniej części Australii Zachodniej, nabiera na sile. Synoptycy przewidują, że wkrótce może osiągnąć kategorię trzecią.

Cyklon Stan - Australia

Cyklon tropikalny Stan znajduje się 305 kilometrów na północ od Portu Hedland. Przemieszcza się z prędkością 7 km/h w kierunku południowym.

Cyklon przybierze na sile

Oczekuje się, że cyklon kategorie drugą osiągnie w sobotę rano, w momencie wkroczenia na ląd. Dyrektor regionalny Bureau of Meteorology (australijska narodowa agencja meteorologiczna), Mike Bergin poinformował, że cyklon Stan ostatecznie może osiągnąć trzecią kategorię.

– Jest prawdopodobne, że osiągnie kategorię drugą w momencie zbliżenia się do wybrzeża, a trzecią kategorię może osiągnąć w sobotę wieczorem – powiedział Bergin.

Będzie silnie wiało i lało

Lokalni meteorolodzy prognozują, że związane z cyklonem intensywne opady deszczu już dziś spadną w regionie Pilbara oraz Kimberley.

– Będzie również mocno wiać, jutro podmuchy mogą osiągnąć prędkość dochodzącą do 150-170 km/h w pobliżu centrum cyklonu – poinformował Bergin. – W miarę zbliżania się cyklonu powstaną niebezpieczne sztormowe fale i spadnie wyjątkowo ulewny deszcz. Już teraz notuje się drobne podtopienia przy niektórych rzekach w Pilbarze i jest prawdopodobne, że powodzie będą trwały sobotę i niedzielę – dodał.

 

Ostrzeżenia pogodowe

Wysokie fale pomiędzy Padoo i Karratha mogą zalać niżej położone obszary.

Część północno-zachodnia Australii Zachodniej będzie objęta czerwonym alertem pogodowym. Ostrzeżenie obowiązywać będzie od nocy z piątku na sobotę. Obecnie obowiązuje żółty alert, który dotyczy miejscowości nadmorskich, pomiędzy Pardoo i Mardie, w tym Port Headland. Ogłoszono również niebieski alert, który obejmuje miejscowości od Bidyadanga do Pardoo.

 

Źródło: abc.net.au, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating