Mieszkańcy Terytorium Północnego i Queensland muszą przygotować się na najgorsze. Za kilka godzin uderzą tam dwa cyklony. W momencie zetknięcia z lądem mają osiągnąć najwyższą 5. kategorię, informuje australijskie biuro meteorologiczne, Bureau of Meteorology.

Australia - Cyklon Lam

Cyklon Lam uderzy w australijskie Terytorium Północne w okolicy Elcho Island o godzinie 3.00 czasu lokalnego. Synoptycy prognozują, że do tej pory przybierze na sile i osiągnie najwyższą 5. kategorię. Aktualnie to cyklon 4. kategorii. Towarzyszące mu porywy wiatru mają osiągnąć 130 km/h. Już w czwartek 350 mieszkańców samego północnego wybrzeża ewakuowano dobezpiecznych schronów w mieście Darwin.

Z kolei cyklon Marcia uderzy w południowo wschodnie Queensland między Mackay a Gladstone o godzinie 9.00 w piątek rano. Również zdąży urosnąć do cyklonu 5. kategorii. Porywy wiatru w jego rdzeniu będą dochodziły do 295 km/h. Zanim Marcia uderzy w wybrzeże pojawią się burze z niszczycielskimi porywami wiatru do 125 km/h i deszczem do 30 l/mkw.

Przygotowania trwają

– Musicie przygotować się na najgorsze. Sprawa jest poważna – powiedziała do mieszkańców premier stanu Queensland Annastacia Palaszczuk.

Rozdawane są worki z piaskiem, które mają zabezpieczyć domy przed powodzią.

Szkoły i przybrzeżne lotniska prawdopodobnie będą zamknięte. Władze obydwu stanów nakazały mieszkańcom pozostanie w domach i słuchanie komunikatów pogodowych w radiostacjach. Odradza się też surfowanie na gigantycznych falach, bo można przypłacić to życiem.

Najpotężniejsze cyklony kategorii 4. i 5., które nawiedziły Australię to Tracy z 1974 r., Larry z 2006 r. i Yasi z 2011 r.

Cyklony nad Australią/Bureau of Meteorology

Cyklony nad Australią/Bureau of Meteorology

Źródło: PAP/EPA, news.com.au, bom.gov.au, tvnmeteo
Cyklon Lam, Australia, Cyclone Lam.
0 0 votes
Article Rating