Nie tylko Polskę nękają nawałnice. Gwałtowne burze, które przeszły w nocy z piątku na sobotę w Austrii, Czechach i na Słowacji, wyrządziły ogromne szkody. Kilka osób zostało rannych, woda zablokowała autostrady i tory kolejowe. Potężna burza przeszła też w okolicach Drezna. Dwie osoby zginęły.

Z powodu podtopienia 2-kilometrowego tunelu Kalcherkogel w austriackiej Styrii zablokowana została autostrada A-2 prowadząca do granicy z Włochami.

Po obu stronach tunelu utworzyły się wielokilometrowe korki. W Klagenfurcie orkan wyrywał okna z domów i zrywał dachy. Jedna osoba została ranna.

Wiało z siłą 130 km/h

Lokalne drogi Dolnej Austrii pokryły się gałęziami drzew. W miejscowościach Poysdorf i Wilferdorf orkan wiejący z prędkością 130 km na godzinę zniszczył dachy wielu zabudowań, a padający grad uszkodził karoserie samochodów.

W Wiedniu piorun poraził 44-letnią kobietę w Parku Rozrywki na Praterze. Jej stan jest ciężki.

Przerwany koncert

Nawałnice przechodzą również nad Czechami. Na południu kraju w Szumawie spadło 60 mm deszczu. Kolejne nawałnice przeszły przez Czeskie Budziejowice i Czeski Krumlov. Porywy wiatru przekraczały 90 km na godzinę.

Z powodu burzy przerwano koncert na rockowym festiwalu w mieście Hradec Kralove. W Hodoninie piorun uderzył w zbiornik gazu. Dziesięć jednostek straży walczyło z płomieniami sięgającymi do wysokości 5 metrów. Burze przeszły również przez Karlowe Wary, Sokolov i Chomutov.

Kłopoty na kolei

Na Słowacji burze dotarły blisko polskiej granicy. Drogowcy ostrzegają przed konarami drzew, które zalegają na drogach Spisza i Orawy. Najgorsza sytuacja utrzymuje się w rejonie Keżmarku i Popradu.

Z powodu zablokowanych torów niewykluczone są opóźnienia międzynarodowych połączeń kolejowych w Austrii, Czechach i na Słowacji. W okolicach czeskich Pardubic pociąg Intercity Praga – Zlin uderzył w leżące na torach drzewo. W wypadku został ranny maszynista.

Synoptycy Czech i Słowacji ostrzegają, że po północy nawałnice dotrą do południowych granic Polski.

 

9-latka porażona piorunem

Potężna burza przeszła też w piątek wieczorem na północ od Drezna we wschodnich Niemczech. Jak poinformowała agencja dpa, powołując się na policję, zginęły dwie osoby, a kolejne dwie zostały ranne.

Ofiary śmiertelne to 9-letnia dziewczynka, porażona piorunem, i kierowca samochodu, na który runęło przewrócone przez wichurę drzewo. Jedna z lokalnych dróg w okolicy Drezna została całkowicie zamknięta dla ruchu z powodu powalonych na nią drzew.

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 vote
Article Rating