Miniaturowy ludzki mózg wyhodowali naukowcy w laboratorium w Austrii. Udało im się go stworzyć, namnażając komórki macierzyste. Uczeni wierzą, że teraz uda się wyjaśnić przyczyny powstawania chorób neurologicznych.

Mózg wyhodowali austriaccy naukowcy
 Naukowcy stworzyli mózg wielkości ziarenka grochu, który osiągnął ten sam poziom rozwoju co w przypadku 9-tygodniowego płodu. Struktura nie jest zdolna jednak myśleć. 

Neurolodzy określili badania opublikowane w magazynie „Science” przez austriackich naukowców mianem zadziwiających i fascynujących. Ludzki mózg jest jedną z najbardziej skomplikowanych struktur na ziemi.

Za przełomowymi badaniami stoją naukowcy z Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk.

Wyhodowali mózg

Uczeni użyli embrionalnych komórek macierzystych i tych pochodzących od dorosłego człowieka. Z nich utworzyli embrion, który przekształcono w mózg i rdzeń kręgowy, czyli tzw. neuroektodermę.

Została ona umieszczona w żelowych drobinkach, które zapewniały wilgotne środowisko niezbędne do wzrostu. Całość wstawiono do obracającego się bioreaktora, czyli odżywczej kąpieli zapewniającej komórce składniki odżywcze i tlen.

W takich warunkach komórki zyskały zdolność do wzrostu i formowania się w poszczególne obszary mózgu, np. korę mózgową, czy odpowiadający za pamięć hipokamp. 

Niezdolny rosnąć

Minimózg przeżył rok, ale nie był zdolny dalej rosnąć. Naukowcy twierdzą, że to przez brak przepływu krwi. Krew niesie ze sobą składniki odżywcze i tlen, które wnikają głęboko w strukturę mózgu. Pozbawiony tego narząd nie może rozwijać się prawidłowo.

Do tej pory udawało się stworzyć pojedyncze komórki, które nie przekształcały się w mózg. „Produkt” eksperymentu Austriaków jest inny. – Jest niesamowicie duży. Pomysł, żeby pobrać komórkę macierzystą ze skóry i potem, choć jest zaledwie wielkości groszku, zaczyna wyglądać jak mózg i zachowuje się jak mały mózg, jest niesamowity – ocenił dla BBC News prof. Paul Matthews z Imperial College London.

I dodał: – Teraz nie chodzi o procesy myślenia, komunikacji pomiędzy obszarami mózgu, ale badania dają nam narzędzie do badań nad wieloma chorobami mózgu.

Źródło: BBC News, tm
0 0 votes
Article Rating