W poniedziałek 2 listopada pierwsze strzały padły około godziny 20, było kilku sprawców, którzy użyli długiej broni. Zabili jedną osobę, 22 zostały ranne, w tym 7 poważnie. Wśród nich jest policjant. Zginął przechodzień oraz zabity został przez interweniującą policję jeden z domniemanych napastników – takie informacje przekazały w poniedziałkowy wieczór austriackie służby. Zmarły też 3 ciężko ranne osoby. Szef MSW tego kraju poinformował, że trwa obława na „kilku ciężko uzbrojonych i niebezpiecznych przestępców”. Poszukiwania nie ograniczają się tylko do Wiednia. Ambasada RP w stolicy Austrii przekazała, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia możliwy jest kontakt z konsulem dyżurnym: +43 699 180 70 105.

Co wiemy o atakach w Wiedniu (informacje potwierdzone przez policję i MSW Austrii):

* Pierwsze strzały padły około godziny 20 * Było kilku sprawców z długą bronią (karabinami) * Zaatakowali w sześciu miejscach w 1. dzielnicy (Innere Stadt) * Jedna ofiara śmiertelna napastników, siedem osób – w tym policjant – poważnie rannych * Jeden domniemany sprawca zastrzelony * Trwa obława na pozostałych napastników.

Jak przekazał w telewizji ORF rzecznik austriackiego MSW – wszystkie sześć lokalizacji, w których oddano strzały, znajduje się w pobliżu centralnej synagogi w Wiedniu, nie ma jednak potwierdzenia informacji o tym, że atak miał być skierowany przeciwko społeczności żydowskiej w mieście. Urzędnik dodał, że obecnie nie można potwierdzić ani zaprzeczyć pojawiającym się doniesieniom, że jeden z napastników miał na sobie pas z ładunkiem wybuchowym. Nie doszło jednak do żadnego wybuchu.

Wiedeńska policja wzywa do niepowielania niepewnych informacji i plotek w czasie, gdy trwa obława. O niej poinformował po raz pierwszy po godz. 23. szef MSW Karl Nehammer.

Jak wynika z komunikatu służb, poszukiwania napastników trwają już nie tylko w Wiedniu, ponieważ są oni zmotoryzowani. Minister spraw wewnętrznych dodał, że poszukiwani są „ciężko uzbrojeni i niebezpieczni” i zaapelował, by obywatele pozostali w domach.

Reporter austriackiej telewizji ORF – powołując się na swoje źródła – informował przed godz. 23., że do szpitala w Wiedniu trafiło 15 rannych osób. Siedem z nich odniosło poważne obrażenia.

 

Strzały w Wiedniu

Wiedeńska policja przekazywała w pierwszym komunikacie około godz. 20, że prowadzi akcję w 1. dzielnicy miasta (Innere Stadt). „Funkcjonariusze są na miejscu i sprawdzają sytuację” – informowała. Apelowała też o niepublikowanie w mediach społecznościowych zdjęć i nagrań, „ponieważ zagraża to zarówno służbom ratunkowym, jak i ludności cywilnej”. Poproszono natomiast o przekazywanie tych materiałów policji, co ułatwi jej działanie.

 

Obława. Jednostki specjalne w akcji

Przed godziną 22. minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer powiedział na antenie telewizji ORF, że zdarzenie jest postrzegane jako atak terrorystyczny. – Są ranni i prawdopodobnie zabici – stwierdził. Przekazał, że sprawców najprawdopodobniej było kilku. Te informacje zostały potem potwierdzone.

„Przeżywamy trudne chwile. Chciałbym podziękować wszystkim służbom, które ryzykują życiem dla naszego bezpieczeństwa. Policja podejmie zdecydowane działania przeciwko sprawcom tego ohydnego ataku terrorystycznego” – napisał na Twitterze kanclerz Austrii Sebastian Kurz na wieść o zamachu.

„Policjantom udało się już wyeliminować sprawcę. Nigdy nie pozwolimy się zastraszyć terrorystom i będziemy zdecydowanie zwalczać te ataki” – dodał.

Później minister spraw wewnętrznych poinformował, że trwa obława na „kilku ciężko uzbrojonych i niebezpiecznych przestępców”. – Sprowadziliśmy kilka jednostek specjalnych, trwają poszukiwania domniemanych terrorystów. Działania służb nie sprowadzają się jedynie do okolic Wiednia – zaznaczył.

 

Komunikat polskich służb dyplomatycznych

W związku ze strzelaniną w centrum Wiednia „prosimy o unikanie miejsc publicznych i o niekorzystanie z środków komunikacji miejskiej” – przekazał w poniedziałek późnym wieczorem serwis MSZ „Polak za granicą”.

Ambasada RP w Wiedniu, przekazała, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia możliwy jest kontakt z konsulem dyżurnym: +43 699 180 70 105.

 

 

Źródło: PAP, Reuters, https://www.aljazeera.com/news/2020/11/2/injuries-reported-after-shooting-incident-in-vienna-police
0 0 votes
Article Rating