W niedzielę niektóre alpejskie szczyty pokryły się warstwą śniegu. Miejscami spadło go nawet 40 centymetrów, a temperatura spadła do zera stopni. Niektóre drogi w austriackich Wysokich Taurach były momentami nieprzejezdne.

Lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, ale zima już o sobie przypomina. Po wielotygodniowym okresie ciepłych, a nawet lokalnie upalnych dni nadeszło ochłodzenie. Temperatura znacznie spadła nie tylko w Polsce, ale również w Alpach.

Nieprzejezdne drogi

Stacje pomiarowe w Wysokich Taurach (austriackie Alpy Wschodnie) poinformowały w niedzielę o 40 centymetrach białego puchu. W niektórych miejscach temperatura w niedzielę rano wynosiła zaledwie zero stopni Celsjusza.

Niektóre wyżej położone szosy w górach, od Tyrolu po Styrię, po obfitych opadach śniegu były przez pewien czas nieprzejezdne. Śnieg spadł także w Alpach w Karyntii i w kraju związkowym Salzburg.
Na niżej położonych terenach w Karyntii, Tyrolu Wschodnim i w rejonie na południe od Salzburga, w ciągu 24 godzin padał natomiast ulewny deszcz.

Austriaccy meteorolodzy przewidują jednak powrót lata i temperaturę, która może przekroczyć 30 stopni.

Biało we Włoszech, Szwajcarii i Niemczech

Sypało również w innych regionach Alp. Zabieliły się szczyty włoskich Dolomitów, a także niektóre rejony górskie Szwajcarii. Śnieg spadł też na najwyższym szczycie Niemiec – Zugspitze. Internet zalały zdjęcia i filmy przedstawiające letnie oblicze zimy. „Hej, Austrio, co się stało z latem?” – pisał jeden z internautów.

 

 

Źródło: PAP, Twitter, tvnmeteo, http://scienceglobalnews.com/uncategorized/extreme-snowfall-in-austria-germany-italia-and-slovenia-alps-in-summer-video/

 

 

0 0 vote
Article Rating