Rewolucyjnego odkrycia dokonali francuscy naukowcy. Ogłosili oni, że dzięki badaniu fałdów mózgu będzie można wykrywać u dzieci – dużo wcześniej niż dotąd – wszystkie formy autyzmu – m.in. zespół Aspergera. Dzięki temu będzie można jak najwcześniej zapewnić odpowiednią opiekę cierpiącym na te zaburzenia.

Badanie fałdów mózgu pomoże wykryć autyzm u dzieci /ITAR-TASS/Kurskov Yevgeny /PAP

Badanie fałdów mózgu pomoże wykryć autyzm u dzieci

Badacze z renomowanego Państwowego Centrum Poszukiwań Naukowych i Uniwersytetu w Marsylii odkryli, że wszystkie formy autyzmu można wykryć u dzieci już w wieku dwóch lat – zanim będą one zauważalne w ich zachowaniu. Okazało się bowiem, że już w tym wieku fałdy mózgu w tak zwanym Ośrodku Broki – odpowiedzialnym za mowę i porozumiewanie się z innymi osobami – są u dzieci cierpiących na te zaburzenia mniej rozwinięte, niż u ich rówieśników.

Budowa mózgu u dziecka zdrowego i z autyzmem

Budowa mózgu u dziecka zdrowego i z autyzmem

Rezultaty badań francuskich naukowców, w których uczestniczyło ponad stu chłopców w wieku od 2 do 10 lat, opublikowane zostały w specjalistycznym periodyku „Biological Psychiatry: Cognitive Neurosciences and Neuroimaging”. Badacze podkreślają, że udało im się jednocześnie ustalić, iż niektóre fałdy ludzkiego mózgu nie są jeszcze ostatecznie uformowane w momencie urodzin, lecz rozwijają się wraz z wiekiem. Dlatego też wykrywanie dzięki tej metodzie wszystkich form autyzmu nie jest możliwe u noworodków.

 

Źródło: rmf24

 

0 0 votes
Article Rating