NASA poinformowała, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do awarii systemu chłodzenia. Naprawą zajmuje się zarówno załoga na orbicie, jak i zespół ekspertów na Ziemi.

– Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) doszło do awarii systemu chłodzenia, ale nie ma zagrożenia dla załogi – poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA.Zawiódł element w pompie

– Załoga próbowała naprawić obieg i wyraziła przypuszczenie, że zawór kontroli strumienia, który znajduje się w pompie, nie działa poprawnie – dodała NASA.

W komunikacie podano, że pompa jednego z zewnętrznych obiegów chłodzących stacji kosmicznej wyłączyła się automatycznie, gdy osiągnęła określoną temperaturę. W systemie tym znajduje się amoniak, służący do chłodzenia zewnętrznych układów elektrycznych.

Są bezpieczni

Agencja podkreśliła, że w żadnym momencie ani załoga, ani stacja nie byli narażeni na niebezpieczeństwo. – Załoga jest bezpieczna i przygotowuję się na normalną noc – oświadczyła NASA.

Kontrola na Ziemi zajęła się tymczasem przekierowaniem części układów elektrycznych na inny obieg chłodzenia. Specjaliści z NASA zamierzają też ocenić szkody oraz zaplanować konieczne naprawy.

Źródło: PAP, NASA, tm
0 0 votes
Article Rating