Wokół elektrowni jądrowej Fukushima I ustanowiono 30-kilometrową strefę zakazu lotów z obawy, że radioaktywne cząsteczki uciekające do atmosfery mogą dostawać się do przelatujących samolotów – podało we wtorek japońskie ministerstwo transportu.


Zakaz przelotów nad tym obszarem nie obejmuje śmigłowców, które mogą być używane do rozpylania wody nad reaktorami jądrowymi, jeśli w ich przypadku zajdzie obawa, że zbiornik zużytego paliwa się przegrzewa.  

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała, że stan wszystkich bloków energetycznych w siłowniach Fukushima II, Onagawa i Tokai jest „bezpieczny i stabilny”. Jednak jej zdaniem poniedziałkowa eksplozja w reaktorze nr 3 elektrowni Fukushima I mogła naruszyć strukturę głównej osłony bezpieczeństwa.

Centrum kryzysowe MAEA poinformowało też po rozmowie z władzami Japonii, że elektrownia jądrowa Hamaoka w mieście Omaezaki w prefekturze Shizuoka działa bezpiecznie, mimo że w odległości

ok. 100 km od niej znajdowało się epicentrum kolejnego trzęsienia ziemi, o sile 6,1 w skali Richtera, które we wtorek o godz. 22.30 czasu miejscowego (14.30 czasu polskiego) nawiedziło tamten region.  

„Bloki 1 i 2 zostały wyłączone z ekspolatacji, blok nr 3 jest w trakcie inspekcji i nie działa, a bloki nr 4 i 5 zachowały bezpieczny status operacyjny po trzęsieniu” – podała MAEA.

Poziom wody używanej do chłodzenia reaktora nr 2 w elektrowni Fukushima I wraca do normy – poinformował jej operator TEPCO. W poniedziałek doszło tam do wybuchu.

Dyrektor generalny MAEA Yukia Amano ostrzegł, że istnieje „prawdopodobieństwo uszkodzenia rdzenia” w bloku energetycznym nr 2 w tej siłowni. Jak dodał, wg szacunków uszkodzenia wyniosą „poniżej 5 proc.”.

Amano ocenił, że ostatnie wydarzenia związane z kryzysem nuklearnym w Japonii są „niepokojące”, mimo to obecna sytuacja nie przypomina katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/380474,awaria-elektrowni-fukushima-i-wokol-obiektu-wyznaczono,id,t.html

0 0 votes
Article Rating