Niedaleko miasta Aylesbury w hrabstwie Buckinghamshire na północny zachód od Londynu samolot zderzył się w powietrzu ze śmigłowcem – poinformowały w piątek brytyjskie służby. Zginęło co najmniej kilka osób.

Nie są znane bliższe szczegóły wypadku, który wydarzył się około południa czasu lokalnego (około godziny 13. czasu polskiego), w pobliżu odwiedzanej przez tysiące turystów rezydencji Waddesdon.

Wiadomo jedynie, że obie uczestniczące w kolizji maszyny wystartowały z lotniska Wycombe Air Park w miejscowości Booker w hrabstwie Buckinghamshire. Jak podaje telewizja Sky News, to między innymi lotnisko treningowe dla małych samolotów.

Katastrofę powietrzną potwierdziła brytyjska agencja badająca wypadki lotnicze – AAIB. Jej śledczy poinformowali, że samolotem, który uczestniczył w wypadku była Cessna.

Służby ratunkowe cytowane przez BBC podają, że są ofiary śmiertelne, ale jest za wcześnie, by przesądzać, ile osób zginęło.

 

Priorytetem „ratowanie życia”

Brytyjski nadawca dodaje, że na miejsce udała się grupa dochodzeniowa AAIB. Policja poinformowała z kolei po potwierdzeniu zdarzenia, że priorytetem w tej sytuacji jest „ratowanie życia” poszkodowanych.

Cytowany przez BBC świadek katastrofy – Mitch Missen, strażak znajdujący się poza służbą – powiedział, że „spojrzał w górę i zobaczył zderzenie, a po nim ogromny huk i opadające na ziemię szczątki”.

Dodał, że popędził wtedy do samochodu, poinformował telefonicznie służby o wypadku i starał się naprowadzać policję, straż i ratowników na miejsce, w którym maszyny mogły spaść.

Powiedział, że nie był w stanie dokładnie określić miejsca katastrofy, bo widział ją ze znacznej odległości.

Lokalna straż pożarna podała, że w akcji po katastrofie uczestniczyło po południu 30 jednostek gaśniczych z wielu hrabstw. Na miejscu była też policja i pogotowie.

Waddesdon Manor, w okolicach którego doszło do katastrofy, to wiejska rezydencja wzniesiona w XIX wieku przez barona Ferdynanda de Rothschilda. Dziś jest zarządzana przez brytyjską organizację National Trust zajmującą się ochroną zabytków na Wyspach.

Rezydencję Waddesdon odwiedza rocznie około 400 tysięcy osób

Waddesdon Manor został uznany za najciekawszą dużą atrakcję turystyczną 2017 roku w kraju w plebiscycie Brytyjskiej Izby Turystycznej. Rezydencję odwiedza rocznie około 400 tysięcy osób.

Źródło: PAP, BBC, tvn24
0 0 votes
Article Rating