W krajach środkowej i zachodniej Azji mamy powtórkę sprzed roku. Fale rekordowych upałów powodują wzrost liczby zgonów wśród starszych ludzi, pożary lasów i problemy z dostawami wody pitnej.

 

Irak, Iran i Kuwejt są obecnie najgorętszymi krajami na naszej planecie. Każdego dnia temperatura w cieniu sięga tam przeszło 50 stopni.

Strumienie gorącego powietrza przemieszczają się na północ i docierają w regiony, które o tej porze roku są znacznie chłodniejsze.

Nawet tam, gdzie lipiec często zapisuje się jako upalny, jest przynajmniej o 10 stopni cieplej niż zazwyczaj.

W ostatnich dniach posypały się historyczne rekordy w kilku krajach środkowej i zachodniej Azji. Drugi rok z rzędu temperatura pobiła rekord na terytorium Rosji.

Jeszcze nigdy w ponad 100-letniej historii pomiarów meteorologicznych tak ciepło nie było na ulicach Jakucka, jednego z najzimniejszych miast północnej półkuli Ziemi.

Odnotowano tam w cieniu 38,4 stopnia. Poprzedni rekord był o 0,1 stopnia niższy. Rekordy wszech czasów padły także w innych miastach i wsiach położonych w Jakucji, gdzie odnotowano ponad 38 stopni.

Nowy rekord ciepła padł również w zachodnim Kazachstanie. Tam z kolei po raz pierwszy zanotowano 45 stopni. Dotychczas zdarzały się upalne dni, ale nigdy aż tak gorące.

Jednak naprawdę imponujące temperatury panują tam, gdzie fale piekielnego żaru mają swoje źródło. Dotychczas wydawało nam się, że 50 stopni na termometrze w cieniu to już wszystko, ale rzeczywistość potrafi zaskoczyć.

W Kuwejcie w miejscowości Bubiyan zanotowano 50,6 stopnia. Jeszcze gorącej było w sąsiednim Iraku. W Ad-Diwanijja w środkowo-południowej części kraju termometr wskazał 51,8 stopnia.

Biegunem ciepła jest jednak Iran, gdzie w ostatnich dniach w mieście Delhoran zanotowano 52,4 stopnia. To oczywiście nie jest błąd w pomiarach, ponieważ rekordy padły na oficjalnych stacjach meteorologicznych.

Na skutek niespotykanych nigdy wcześniej upałów w samej Rosji zmarło już kilkadziesiąt osób. Nie wiemy ile ofiar jest krajach południowo-zachodniej Azji, ponieważ w Iraku czy Iranie takich statystyk się nie prowadzi.

 

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 vote
Article Rating