Astrofizycy Dan Hooper i Tacy Slayter z Narodowego laboratorium Akceleratora Fermiego i Uniwersytetu Princeton opublikowali referat naukowy który sugeruje,że masywny wypływ naładowanych cząstek z centrum galaktyki Drogi Mlecznej może być częściowo spowodowany przez kolizje cząstek Ciemnej Materii które powodują ich anihilacje. Ich badania to część starań innych naukowców z całego świata którzy próbują lepiej wytłumaczyć lub dowieść istnienie Ciemnej materii.

Ciemna materia to typ materii która nie oddziałuję ze światłem widzialnym jak i resztą zakresu promieniowania elektromagnetycznego co czyni ją niewidzialną dla obserwatorów.
Stanowi ona ok 22% materii wobec 4% jaką znamy reszta tego zakresu jest wypełniona przez ciemną energię która stanowi 74% w całym tym rozrachunku.

Nikt dokładnie nie wie czy Ciemna Materia istnieje na prawdę ale wyjaśnia ona grawitacyjne oddziaływanie na widzialną materię. Kolejne starania naukowców sugerują, że masywny wypływ naładowanych cząstek który jest rozciągany poniżej i powyżej środka galaktyki Drogi Mlecznej może być przypisany kolizji pomiędzy cząstkami ciemnej materii, powodując ich anihilację, kreacje cząstek budulcowych widzialnej materii i emitowania naładowanych cząstek które stanowią część tego procesu.

Bąble Fermiego które są ogromnymi obszarami w pobliżu centrum Drogi Mlecznej promieniującymi w zakresie promieniowania gamma. Wyglądają niczym dwa listki znajdujące się nad i pod centrum galaktyki Drogi Mlecznej. Niektóre z tych promieni mogą być spowodowane przez super-masywną czarną dziurę znajdującą się w centrum naszej galaktyki i która w przeszłości była niezwykle aktywna. Niektórzy natomiast podejrzewają iż jest to materiał gwiazd które wybuchły.

Jednak żadne z tych przewidywań nie daje takiej ilości energetycznych cząstek jakie obserwujemy. To dlatego,że naukowcy przewidują iż istnienie niektórych promieni gamma spowodowane jest „spotkaniem” cząstek ciemnej materii które dają początek leptonom T i emitują promienie gamma.

 

 

 

Źródło:http://phys.org
Źródło:http://wikipedia.org

0 0 votes
Article Rating