Czasopismo naukowe „Astronomy & Astrophysics” opublikowało nowe badania na temat ewolucji dwóch planet karłowatych Ceres i Westa. Na kilka dni przed przelotem sondy Dawn koło jednej z nich grupa naukowców odkryła, że bliskie spotkania między tymi ciałami prowadzą do chaotycznych zachowań ich orbit. Tłumaczy to także dziwne zachowania orbity ziemskiej. Odkrycie naukowców oznacza również, że nie da się zbadać historii orbity Ziemskiej dalej niż 60 milionów lat – informuje psysorg.com.

Czasopismo naukowe publikuje serię symulacji długotrwałych zmian orbit Ceresa i Westy, które są największymi ciałami w pasie asteroidów między Marsem a Jupiterem. Ceres jest sześć tysięcy razy mniejszy pod względem masy od Ziemi i 80 razy mniejszy od Księżyca. Westa jest prawie cztery razy mniejsza od Ceresa.

To dwie planety karłowate, o których długo myślano, że spokojnie poruszają się po swoich orbitach. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana. Tak naprawdę oddziaływają na swoich większych sąsiadów oraz na Ziemię, w sposób, który wcześniej był nie do pomyślenia. Odkrycie to zostało zaobserwowane przez Jacquesa Lakara z paryskiego obserwatorium.

Pomimo, że te dwa ciała są małe oddziaływają grawitacyjnie na siebie i inne planety układu słonecznego. Z powodu swoich oddziaływań, są one ciągle przyciągane i odpychane od swojej pierwotnej orbity. Badania pokazały, że po pewnym czasie te grawitacyjne ruchy nie równoważą się. W konsekwencji po pewnym czasie opuszczają one swoją początkową orbitę, a przez to poruszają się chaotycznie. Nie da się więc przewidzieć ich pozycji.

Ceres i Westa mają także 0,2 proc. szansy raz na miliard lat na zderzenie się ze sobą. Co ważniejsze te dwie planety karłowate mają wpływ na grawitację Ziemi, a przez to jej orbita staje się nieprzewidywalna po 60 milionach lat. Oznacza to, że ekscentryczność orbity, która jest przyczyną zmian klimatycznych na powierzchni Ziemi, nie może być zbadana do 60 milionów lat w tył. Oznacza to złe wiadomości dla paleoklimatologii.

To niezwykłe odkrycie współgra akurat z misją NASA, która wysłała sondę Dawn, która dotrze na orbitę Westy już 16 lipca. Później sonda skieruję się w okolicę Ceresa i dotrze do niego w lutym 2015 roku.

 

Źródło: physorg.com, wiadomosci.onet.pl
0 0 votes
Article Rating