Dąb Bolesław, którego wiek był szacowany na 800 lat, został przewrócony przez silny wiatr. Na szczęście naukowcy stworzyli jego klon.

Bagicz, Polska - Wichury przewróciły najstarszego dęba szypułkowego w kraju

Na skutek gwałtownego wiatru przewrócił się najstarszy dąb szypułkowy Bolesław. Drzewo, znajdujące się w pobliżu miejscowości Bagicz w gminie Ustronie Morskie, zostało powalone przez wichurę, która wystąpiła w nocy z 31 maja na 1 czerwca. Obecnie dąb, będący pomnikiem przyrody, leży w lesie.

Bagicz, Polska - Wichury przewróciły najstarszego dęba szypułkowego w kraju -2

Najstarszy dąb

Bolesław był najstarszym dębem w Polsce. Urząd Gminy Ustronie Morskie poinformował, że drzewo przez 800 lat rosło na terenie gminy. Jednak nie do końca wiadomo, ile faktycznie dąb miał lat. Istnieje podejrzenie, że był o połowę młodszy i miał zaledwie 400 lat.

Choć dąb Bolesław już nie powstanie, istnieje szansa na danie mu drugiego życia. W 2014 roku Instytut Dendrologii PAN w Kórniku pobrał pędy Bolesława do opatentowanych badań naukowych i stworzono klon drzewa. Jak informuje Urząd Gminy Ustronie Morskie, jeśli będzie to możliwe, zostaną poczynione starania, by w miejscu powalonego Bolesława posadzono jego „naukowego bliźniaka”.

0 0 votes
Article Rating