Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze odkryli, że gronkowiec lugdunensis produkuje nieznany wcześniej antybiotyk. Bakteria ta kolonizuje się w ludzkim nosie, a substancja, którą wytwarza, została nazwana Lugdunin. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że jest ona w stanie zwalczyć oporne patogeny, z którymi popularne antybiotyki nie dają sobie rady.

Bakteria znajdująca się w ludzkim nosie wytwarza nieznany dotąd wyjątkowy antybiotyk, który może zwalczać lekooporne patogeny

W ludzkim nosie występują gronkowce zarówno dobre, jak i złe. Te drugie odpowiadają za wiele chorób i są odporne na działanie wysokiej temperatury, przez co trudno je zwalczyć. W swoim eksperymencie Bernhard Krismer, Alexander Zipperer i Andreas Peschel zaobserwowali, że złośliwe odmiany gronkowca są rzadziej spotykane, kiedy w nosie występuje Lugdunin.

Ekipa badaczy dokładnie przyjrzała się budowie Lugdunin i zaobserwowała, że składa się on z nieznanych wcześniej struktur białka. W kolejnych badaniach zespół naukowców chce sprawdzić, czy Lugdunin może być używany podczas terapii. Chodzi o wykorzystanie dobroczynnej bakterii jako środka zapobiegawczego dla ludzi narażonych na zakażenia związane z gronkowcem

– Antybiotyki są zwykle wytwarzane z bakterii glebowych i grzybów – tłumaczy Peschel. Pogląd, że mikroflora człowieka może być źródłem tego typu środków jest nowym odkryciem – zaznacza.

 

Bakterie groźniejsze od raka?

– Istnieje prawdopodobieństwo, że większa liczba ludzi umrze w nadchodzących latach na zakażenia spowodowane bakteriami niż na raka – twierdzi Krismer.

Dlaczego?

W dzisiejszych czasach ludzie mają tendencję do nadużywania antybiotyków. Stają się one przez to mniej skuteczne, gdyż nasz organizm uodparnia się na nie. Nowe ustalenia zespołu z Uniwersytetu w Tybindze otwierają szereg możliwości przy tworzeniu nowych specyfików. To bardzo dobra wiadomość – zwłaszcza, że ostatnio w Brazylii odkryto nową „superbakterię” odporną na znane już leki.

 

Źródło: University of Tübingen, sciencedaily.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating