Bakteria E.coli jest bardzo powszechna, wchodzi w skład flory jelita grubego człowieka. Dopóki znajduje się w jelicie jest pożyteczna, poza nim wywołuje infekcje układu moczowego.

Okazało się że bakteria ma także inne właściwości – potrafi zbudować schronienie z soli, wyschnąć i przeczekać tam do czasu, aż pojawi się kropla wody, która rozpuści osłonę. Naukowcy nie wiedzą jeszcze dokładnie jak długo bakteria może wytrzymać w takim stanie.

ecoli

Odkrycie ma znaczenie w przypadku szukania życia pozaziemskiego. Jeżeli warunki na innych obiektach w kosmosie mogą wykluczać występowanie życia, okazać się może że jednak istnieją tam bakterie, które hibernując czekają na odpowiednie warunki żeby się „ożywić”.

„Biorąc pod uwagę bogactwo i różnorodność tych formacji, mogą być one używane jako wskaźniki podczas poszukiwania życia w ekstremalnie suchych środowiskach poza naszą planetą, np. na powierzchni Marsa czy na księżycu Jowisza-Europie” powiedział biolog José María Gómez z Laboratory of BioMineralogy and Astrobiological Research (LBMARS, University of Valladolid-CSIC) w Hiszpanii.

Naukowiec dokonał odkrycia za pomocą mikroskopu podczas badania powierzchni wołowiny. Mężczyzna poszukiwał bakterii, ponieważ może ona przeżyć w niedopieczonym mięsie i wywołać u ludzi wiele chorób.
„To była zupełna niespodzianka, nieoczekiwany wynik, kiedy umieściłem komórki bakterii w słonej wodzie i zdałem sobie sprawę, że bakteria ma zdolność dołączenia do krystalizacji oraz modulowania, rozbudowywania i wzrostu kryształów soli”.e-coli-salt-670-1

„A zatem w ciągu 4 godzin, z wyschniętej kropli wody, powstała trójwymiarowa architektura” dodał J.M. Gómez

Wyniki badan zostały opublikowane w dzienniku Astrobiology.

Źródło:
news.discovery.com
pl.wikipedia.org
0 0 votes
Article Rating