Tajlandia skonfiskowała cztery tony kości słoniowej warte sześć milionów dolarów, przemycane z Konga w workach z fasolą. To największa taka konfiskata w kraju, podały w poniedziałek tajskie służby celne.

Thai Customs arrest four thousands kilograms of 739 smuggling elephant ivory tusks from Congo

Kontrabandę w postaci 739 kłów słoniowych przechwycono w porcie w Bangkoku w sobotę. Ładunek określony jako fasola wysłano z Konga w lutym. Jak podał szef wydziału celnego Somchai Sujjapongse, tajskie służby śledziły ładunek przeznaczony dla Laosu od dwóch miesięcy.

Bangkok, Tajlandia - Przechwycono 4 tony kości słoniowej, 739 kłów o wartości 6 mln dolarów 2

Poważne sankcje

Tajlandia jest jednym z głównych odbiorców kości słoniowej szmuglowanej z Afryki i Bangkok musi się liczyć z międzynarodowymi sankcjami w ramach Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), jeśli nie wykaże się postępami w zwalczaniu tego przemytu. Sankcje mogłyby uderzyć w prowadzony przez Tajlandię handel roślinami ozdobnymi jak orchidee.

Z Laosu kość słoniowa trafiłaby do odbiorców w Chinach, w Wietnamie i w Tajlandii. Nadal rosnący w krajach azjatyckich popyt na ten materiał zagraża przetrwaniu słoni w Afryce. W lutym, przed wizytą w księcia Williama, upominającego się o dobro zwierząt, Chiny wprowadziły roczny zakaz importu kości słoniowej.

 

Regulacje prawne

W styczniu Tajlandia przyjęła nową ustawę regulującą i kontrolującą posiadanie kości słoniowej i handel nią. Posiadanie afrykańskiej kości słoniowej na sprzedaż zostało w Tajlandii zabronione.
Z powodu zapotrzebowania na kły słoni w 2013 roku kłusownicy w Afryce zabili 20 tys. tych zwierząt. Ocenia się, że populacja słoni wynosi około 500 tys.

0 0 votes
Article Rating