Naukowcy podejrzewają, że wykształcił tę umiejętność, żeby ustrzec się przed swoim największym zagrożeniem – nietoperzem, który emituje sygnały do 212 kHz.

Niezwykłe zdolności barciaka większego (Galleria mellonella) odkryli naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow. Owad jest w stanie zarejestrować dźwięki każdego zwierzęcia na świecie. Wyczuwa częstotliwość do 300 kHz. Dla porównania dodajmy, że człowiek jest w stanie wychwycić do 20kHz, a delfiny, które posługują się ultradźwiękami do 160 kHz. 

Odkrycie zostało opublikowane w czasopismach „Royal Society” i „Biology Letters”.

W obronie przed gackiem

– Nie do końca wiemy, dlaczego barciak większy wykształcił tę umiejętność, ale podejrzewamy, że zrobił to po prostu dlatego, aby przeżyć – mówi dr James Windmill, główny autor badania.

Owady wpisują się bowiem w podstawowe menu nietoperzy, które emitują sygnały echolokacyjne od 11 do 212 kHz. Prawdopodbnie musiały zacząć komunikować się na wyższych częstotliwościach, żeby uniknąć schwytania.

W służbie nowych technologii

Dr Windmill planuje teraz przeprowadzić szereg badań nad uszami owadów, żeby na ich podstawie zaprojektować miniaturowe mikrofony.

Źródło: BBC, tm, Simon Hinkley & Ken Walker, Museum Victoria/Wikipedia (CC SA)
0 0 votes
Article Rating