Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 nawiedziło w środę obszar u wschodnich wybrzeży Nowej Kaledonii na Pacyfiku. Początkowo wydano ostrzeżenie przed tsunami. Podmorskie wstrząsy nie spowodowały ani ofiar w ludziach, ani zniszczeń. Pojawiły się niewielkie fale tsunami.

Epicentrum zlokalizowano w odległości 168 kilometrów na południowy wschód od miasta Tadine położonego na wyspie Mare w archipelagu Wysp Lojalności. Hipocentrum natomiast na głębokości 10 kilometrów.

Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 7,5. Początkowo informowano o magnitudzie 7,6. Następnie miało miejsce co najmniej sześć wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 5,6 do 6,6.

 

Ostrzeżenie przed tsunami

„Obserwacje i badania terenowe potwierdzają, że natężenie tsunami jest znacznie mniejsze i nie stanowi już większego zagrożenia dla ludności” – poinformowała obrona cywilna Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji.

Wcześniej centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC) wydało ostrzeżenie przed „niebezpiecznymi falami tsunami” wzdłuż wybrzeży Nowej Kaledonii i Vanuatu. Część ludności zagrożonych terenów w Nowej Kaledonii ewakuowała się – podaje AFP.

Władze wezwały mieszkańców przybrzeżnych terenów do przeniesienia się do miejsc oddalonych o ponad 300 metrów od brzegu, a jeżeli jest to możliwe, do miejsc położonych powyżej 12 metrów nad poziomem morza.

 

Zbliża się duża dziura koronalna na Słońcu, 3, 5 i 7 grudnia wystąpią silne oddziaływania magnetyczne

 

Źródło: USGS, PAP, Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating