Kierujący jednośladem w mieście Beihai na południu Chin tak bardzo zapatrzył się w ekran telefonu, że nie zauważył wielkiej dziury, która pojawiła się na drodze tuż przed nim.

Wielkie zapadlisko pojawiło się na drodze w nocy. Dziura była naprawdę duża, miała blisko dwa metry głębokości i prawie 10 metrów długości.

Nie patrzył na drogę

Na nagraniu widać mężczyznę, który jadąc jednośladem, w ostatniej chwili zauważył lej, który powstał na drodze. Dlaczego? Zamiast przed siebie patrzył na swój telefon. Na jakikolwiek manewr było już jednak za późno. Wpadł do rozpadliska.

Na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń. Odcinek drogi został zamknięty na prawie miesiąc.

 

Skąd ta dziura?

Lej krasowy, zwany też wertepem krasowym, to okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu, które zwykle jest naturalną formą ukształtowania powierzchni ziemi. Jego średnica może się wahać od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Czasem stanowi wejście do położonej głębiej jaskini.

Takie leje powstają w efekcie stopniowego wypłukiwania słabo związanego podłoża skalnego (np. wapienia) przez płynącą wodę, zapadnięcia się stropu jaskini albo obniżenie się lustra wody. Mogą się pojawiać stopniowo lub nagle. Występują na całym świecie, ale powszechne są na terenach, gdzie dominują wapień, halit albo inne skały łatwo ulegające rozpuszczeniu przez wodę.

 

Źródło: APTN, tvn24
0 0 votes
Article Rating