Jeden z reaktorów elektrowni atomowej Doel na północy Belgii wyłączył się automatycznie. Do zdarzenia doszło po wypadku, w wyniku którego jedna osoba została ranna. „Jesteśmy w trakcie szczegółowego analizowania przyczyn zdarzenia, do którego doszło we wtorek” – powiedziała rzeczniczka operatora, firmy Electrabel. Dodała, że wyłączenie nastąpiło automatycznie w ramach „mechanizmu bezpieczeństwa”.

Reaktor Doel 4 wyłączył się po uwolnieniu się pary wodnej, która przedostała się do maszynowni – podał belgijski dziennik „Le Soir”. Według rzeczniczki firmy Electrabel ranny to pracownik podwykonawcy spółki, który znajdował się w maszynowni. Został poważnie poszkodowany, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – zapewniła.

Reaktor Doel 4 prawdopodobnie jeszcze dziś wznowi pracę.


To najnowszy z czterech reaktorów elektrowni Doel, położonej ok. 25 km na północ od Antwerpii. Rozpoczął pracę w połowie lat 80., podczas gdy dwa pierwsze działają od połowy lat 70. Sąsiedzi Belgii – Niemcy, które zamierzają całkowicie odejść od energetyki jądrowej, Holandia i Luksemburg – wiele razy wyrażali zaniepokojenie starzejącymi się reaktorami w tym kraju.

Belgia posiada jeszcze jedną elektrownią atomową w Tihange w prowincji Liege.

 

Źródło: rmf24, PAP
0 0 votes
Article Rating