Do dwóch eksplozji doszło na lotnisku w Brukseli. Jak podają belgijskie media, są ofiary śmiertelne oraz osoby poszkodowane. Do eksplozji doszło także na jednej ze stacji metra w stolicy Belgii.

Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -9

Ok. godziny 8:00 doszło do dwóch eksplozji na lotnisku Zaventem w Brukseli. Zginęły co najmniej 23 osoby, kilkadziesiąt kolejnych zostało rannych. Tuż przed wybuchem słychać było strzały. Świadkowie słyszeli też okrzyki wznoszone w języku arabskim.

Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -7

Ok. godziny 9:15 doszło do kolejnego wybuchu – tym razem w centrum miasta. Po eksplozji przy stacji metra Maelbeek zginęło co najmniej 10 osób, kilkanaście zostało rannych.

Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli

Zamknięte jest lotnisko, stacje metra i kolejowe. Nie jeździ komunikacja miejska.

 

12:08

W hotelu Thon obok stacji metra Maelbeek urządzono prowizoryczny szpital. Poszkodowanym pomaga się również na ulicach belgijskiej stolicy.

 

11:50

Premier Belgii potwierdza, że w Brukseli doszło do dwóch zamachów: „Czarny dzień dla kraju”.

11:49

W Rzymie zaostrzono środki bezpieczeństwa. Stan najwyższego alertu obowiązuje na stołecznym lotnisku Fiumicino. W Wiecznym Mieście wzmożone zostały kontrole wielu obiektów i zabytków o strategicznym znaczeniu i masowo odwiedzanych przez turystów. Dotyczy to także dworców, stacji metra i lotnisk.

11:37

15 osób zginęło w eksplozji w metrze w Brukseli – podaje telewizja RTBF, powołując się na zarząd metra.

 

11:32

W zamachu w Brukseli chodziło o wywołanie jak największego chaosu, jak największego efektu psychologicznego– komentuje dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel. Jak dodał, pewną nowością w działaniu terrorystów jest zamach na lotnisku.To jest klasyczny atak symultaniczny, to znaczy skoordynowane w czasie, w różnych miejscach, ataki terrorystyczne. One są obliczone na to, żeby wywołać jak największy chaos, jak największy efekt psychologiczny. Chodzi tutaj tak naprawdę o to, by zabić jak najwięcej ludzi. Cele są miękkie – czyli te miejsca, gdzie gromadzi się duża liczba osób– zaznaczył Liedel.

 

11:28

Lotnisko Zaventem będzie zamknięte do środy do godziny 6:00 rano. Anulowano wszystkie loty do i z Brukseli – podały na stronie internetowej belgijskie linie Brussels Airlines.

 

11:26

Policja Danii, Szwecji i Finlandii podniosła środki bezpieczeństwa na lotniskach i w miejscach publicznych. Podobnie na lotniskach w Londynie, Pradze, Amsterdamie i Bukareszcie. Rzecznik austriackiego MSW Karl-Heinz Grundboeck przekazał, że na lotniskach i ulicach Wiednia i innych austriackich miast widać wzmożoną obecność policji.

 

11:19

Gazeta Libération podaje, że dla ruchu, także drogowego, zamknięto francusko-belgijską granicę. Szef francuskiego MSW poinformował, że na granice wysłanych zostało 1 600 policjantów.

10:55

Belgijska prokuratura potwierdza: Wybuch na lotnisku w Brukseli był atakiem zamachowca samobójcy.

 

10:53

Najnowsze informacje od służb lotniska w Brukseli: W wybuchu w hali odpraw zginęło 11 osób.

 

10:50

Całe kwartały ulic w okolicy stacji metra Maelbeek w dzielnicy europejskiej, gdzie doszło do eksplozji, zostały zamknięte. Na ulicach Brukseli w wielu miejscach miasta słychać syreny pędzących samochodów policji i karetek; widać płaczących ludzi.

Okoliczne kawiarnie i restauracje są zamknięte.Boję się. To, co się dzieje, to szaleństwo– powiedziała  sprzedawczyni w sklepie w zamykanym właśnie punkcie ze zdrową żywnością tuż przy siedzibie KE.

Na ulicach można spotkać płaczących obejmujących się ludzi. Policja nie dopuszcza jednak nikogo poza służbami ratunkowymi w bezpośrednie sąsiedztwo feralnej stacji metra.

 

10:45

Na lotnisku Zaventem w Brukseli tuż przed eksplozją europarlamentarzysta Janusz Zemke.Może pół godziny, może 40 minut przed wybuchami– mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM .Nic nie wzbudziło mojego podejrzenia– przyznaje.

 

10:43

Nie ma ofiar po wybuchu na stacji metra w Brukseli – podało radio publiczne VRT. Inne źródła mówią o 10 ofiarach śmiertelnych.

 

10:41

Po zamachach w Belgii o godzinie 11:00 zbiera się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie.

 

10:40

W Brukseli jest grupa 12 licealistów z Wrocławia, laureatów konkursu „Jestem Europejczykiem”. Uczniowie wraz z trójką nauczycieli są w tej chwili bezpieczni; w hotelu. Ich opiekunowie są w kontakcie z belgijską policją. Jeszcze dziś licealiści mają wrócić do Polski.

 

10:35

Lotnisko Chopina w Warszawie pracuje normalnie: „Lotnisko pracuje jak codziennie. Wszystko jest zabezpieczone”. Popołudniowe wyloty z Warszawy do Brukseli nie zostały odwołane.

 

10:28

Myślę, że wydarzenia na lotnisku w Brukseli doprowadzą do globalnego zrewidowania systemów zabezpieczenia. Te zamachy to była tylko kwestia czasu– ocenia komentator BBC Simon Coulder, który specjalizuje się w zagadnieniach transportu i komunikacji.

 

10:12

Co najmniej 10 osób zginęło w wybuchu w stacji metra.

 

10:07

Wstrzymano cały transport publiczny w Brukseli.

 

9:59

Samolot powrotny LOT z Brukseli do Warszawy odwołany, poranny rejs wylądował w Dusseldorfie – to najnowsze informacje od narodowego przewoźnika po porannym zamachu w stolicy Belgii. Warszawskie Lotnisko im. Fryderyka Chopina nie planuje zaostrzenia środków bezpieczeństwa – informuje rzecznik portu.

 

9:56

Belgijska telewizja podaje, że w wyniku wybuchów na lotnisku zginęło 13 osób, a 35 zostało rannych.

 

9:55

Komisja Europejska nakazała swoim pracownikom pozostanie w budynkach urzędów lub w domach, jeśli jeszcze nie wyjechali do pracy.

 

9:52

Kilka osób odniosło obrażenia w eksplozji na stacji metra w Brukseli, w pobliżu unijnych instytucji – poinformował reporter agencji Associated Press. Media relacjonowały, że nad wejściem na stację Maelbeek widać było czarny dym. 

 

9:47

To był atak zamachowca samobójcy –tak o wybuchach na lotnisku w Brukseli mówią tamtejsze media.

 

9:42

W tej chwili objechałem lotnisko dookoła, ponieważ trasa, którą normalnie jeżdżę jest zablokowana przez policję. Wszystkie węzły drogowe wokół lotniska są zamknięte. Całe lotnisko jest obstawione jednostkami policji uzbrojonymi w broń maszynową. Widziałem jednostki saperskie, kilka ambulansów i co najmniej kilkadziesiąt jednostek policji dookoła lotniska. Wszyscy pasażerowie z terminalu i cała obsługa zostali usunięci na zewnątrz. Stoją na drogach dojazdowych wokół lotniska– mówi słuchacz RMF FM pan Tomasz, który pracuje na terenie brukselskiego lotniska.

 

9:34

Lotnisko Zaventem ewakuowano i odwołano wszystkie połączenia. „Nie przyjeżdżajcie na lotnisko – lotnisko jest ewakuowane. Unikajcie okolic lotniska. Loty zostały odwołane” – poinformowało kierownictwo portu lotniczego Zaventem, który obsługuje rocznie około 23 mln pasażerów.

 

9:33

Po wybuchu na stacji Maelbeek belgijskie metro zostało zamknięte.

 

9:31

Belgijska stacja RTBF podaje powołując się na służby medyczne, że po wybuchach na lotnisku zginęło co najmniej 10 osób, 30 zostało rannych.

 

9:23

Wybuch przy stacji metra w pobliżu instytucji europejskich w Brukseli – podaje belgijska telewizja.

 

9:19

Belgijskie MSW: W całym kraju ogłoszono czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego.

 

9:09

Jedenaście osób zginęło, a 25 zostało rannych w rezultacie podwójnego wybuchu w sali odlotów na lotnisku Zaventem w Brukseli – poinformował belgijski portal internetowy DH.be.

Policja federalna, na którą powołuje się agencja prasowa Belga, twierdzi, że zginęła co najmniej jedna osoba, a wiele osób jest rannych.

 

9:03

Tuż przed wybuchem słuchać było strzały oraz okrzyki w języku arabskim – podaje belgijska agencja Belga.

 

9:01

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia ze środka hali lotniska.

 

9:00

Niektóre belgijskie media twierdzą, że zawaliła się część dachu hali odlotów. Nad budynkiem unoszą się kłęby dymu – widać ludzi, którzy uciekają. Port lotniczy został zamknięty – nie startują ani nie lądują żadne samoloty.

 

8:56

11 osób zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku podwójnego wybuchu na lotnisku Zaventem w Brukseli – podają belgijskie media.

 

8:52

Polskie służby konsularne sprawdzają, czy wśród osób poszkodowanych w wybuchach na lotnisku w Brukseli nie ma naszych rodaków usłyszał w MSZ-ecie nasz reporter Grzegorz Kwolek. Do eksplozji doszło kilkadziesiąt minut temu w pobliżu stanowiska odpraw linii American Airlines.

Na lotnisku właśnie powinien lądować samolot LOT-u, który wystartował z Warszawy tuż po godzinie 7:00. W tej chwili maszyna krąży nad Liege. Do Zaventem lata też wielu dużych międzynarodowych przewoźników, takich jak British Airways, Lufthansa, KLM, Swiss i Turkish Airlines. Z lotniska korzystają też tani przewoźnicy i linie czarterowe.

 

8:40

Do co najmniej dwóch eksplozji doszło na lotnisku w Brukseli.

Do wybuchu doszło w hali odlotów, w pobliżu stanowiska odpraw American Airlines.

To były bardzo, bardzo głośne eksplozje– powiedział telewizji Sky News pasażer Alex Rossi. Czułem, że zatrzęsło budynkiem. Potem był dym i kurz. Myślę, że to był zamach terrorystyczny.

Port lotniczy został zamknięty.

Zawieszono także połączenia kolejowe z lotniskiem.

Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -15 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -14 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -12 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -13 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -11 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -10 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -9 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -8 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -7 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -6 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -5 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -4 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -3 Belgia - Dwie eksplozje na lotnisku Zaventem w Brukseli -2

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating