W czwartek w Niemcy uderzy jedna z najgroźniejszych burz w tym roku – informują służby meteorologiczne tego kraju. Synoptycy przestrzegają przed huraganowym wiatrem (140 km/h) i burzami zwłaszcza na północy kraju. Groźnie ma być wzdłuż całego wybrzeża Morza Północnego i Bałtyckiego.

Niemieckie służby meteorologiczne ostrzegają, że „Xaver” – tak nazwali orkan – będzie jeszcze groźniejszy niż „Christian”, który wyrządził ogromne szkody na północy Niemiec w październiku. Teraz ma wiać z północnego zachodu, a wiatr będzie spychał wody z Morza Północnego do Zatoki Niemieckiej. Dodatkowo zagrożenie zwiększa faza księżyca, który jest teraz w nowiu. W trakcie pełni i nowiu występują największe przypływy (nazywamy je przypływami syzygijnymi).

Na Morzu Północnym wiatr może osiągać prędkość 150 km/h, a na Bałtyku ok. 140 km/h.

Północ w najgorszej sytuacji

Wydano ostrzeżenia pogodowe dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego, gdzie orkan ma dać się we znaki najsilniej. Synoptycy spodziewają się w czwartek i piątek sztormu, burz śnieżnych, huraganowych wiatrów, zamieci i zawiei.

Meteorolodzy ostrzegają także regiony położone wgłębi kraju. Wiatr ma osiągać w porywach od 80 do 120 km/h, ma padać deszcz, śnieg. Dopiero w sobotę wichury mają zelżeć, ale dojdzie do akumulacji śniegu. W niektórych regionach spadnie ponad 25 cm białego puchu.

 

Hamburg szykuje się na podtopienia

W Hamburgu poziom wody w rzece Alster może podnieść się do poziomu sprzed 51 lat. W 1962 roku doszło w mieście do potężnej burzy, która spowodowała powódź. Władze ostrzegają, że miejski rynek znajdzie się pod wodą, jednak inne części miasta nie są zagrożone.

Sytuację komplikuje fakt, że w nocy burza uniemożliwi odpływ wody do Morza Północnego, więc będzie się ona gromadzić w kanałach. Pewnie doszłoby do sytuacji z 1962 roku, ale podwyższono i wzmocniono wały.

Belgia: poziom wody najwyższy od 30 lat?

Władze Flandrii Zachodniej (Belgia) wprowadziły środki ostrożności w nadmorskich miejscowościach. „Połączenie wiatru i sztormu zapewni wysoką wodę – zapowiedział Carl Decaluwe, gubernator regionu.

Decaluwe powiedział, że sytuacja jest ściśle monitorowana. – Dzięki symulacji obliczyliśmy, że woda może się podnieść nawet o 6,1 m. Byłby to najwyższy poziom wody od 30 lat – dodał i podkreślił, że jest w kontakcie ze wszystkimi burmistrzami. – Nie ma powodów do paniki.

Gubernator zapewnił, że miasta zostaną wyposażone w worki z piaskiem. Według władz w najgorszej sytuacji znajdzie się zabytkowa Brugia, która jest „jednym z najsłabszych miejsc na wybrzeżu”. Sam gubernator zapowiedział, że rozwój wydarzeń będzie obserwował w nadmorskiej Ostendzie.

 

Zobaczcie  jak będzie przemieszczał się orkan na sat24.com.

Tak orkan będzie wyglądał w środę o godz. 21.00 czasu uniwersalnego (godz. 22.00 naszego czasu) (Sat24)
Tak orkan będzie wyglądał w czwartek o godz. 21.00 czasu uniwersalnego (godz. 22.00 naszego czasu) (sat24)
Źródło: huffingtonpost.de, wetteronline.de, ostsee-zeitung.de, focus.de, Het Laatste Nieuws, tvn24
0 0 votes
Article Rating