Siedmiu mieszkańców domu opieki w Belgii zmarło po zarażeniu się linią B.1.621 koronawirusa. Wszyscy byli w pełni zaszczepieni. Teraz wirusolodzy przeprowadzą dodatkowe badania, które odpowiedzą na pytanie, czy przyczyną śmierci był faktycznie COVID-19 czy inne dolegliwości.

Linia B1.621 koronawirusa to część wariantu Kappa w ocenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Wariant Kappa jest już obecny w kilku krajach Europy, ale odpowiada tam za mniej niż 1 proc. przypadków COVID-19. Nie ma na razie danych mówiących o jego potencjalnie większej zakażalności i odporności na szczepionkę. W Belgii wykryto dotychczas kilkadziesiąt przypadków, zaraziło się 21 pensjonariuszy domu opieki pod Brukselą.

Wariant Kappa. Siedem ofiar w Belgii

W Belgii zmarło siedmiu seniorów zainfekowanych linią B1.621 koronawirusa. Zdarzenie miało miejsce w domu opieki społecznej w mieście Zaventem pod Brukselą. „Zmarłe osoby miały od 80 do 80 lat, część z nich była w złym stanie fizycznym” – powiedział Marc Van Ranst, wirusolog z Uniwersytetu w Leuven, który przeprowadził badania w domu opieki. Wszyscy byli w pełni zaszczepieni.

W sumie w domu opieki zakażeniu wariantem Kappa uległo 21 mieszkańców i kilku członków personelu. Jak zdradził Ranst, pracownicy odczuwali jedynie łagodne objawy.

Wkrótce zostaną przeprowadzone dodatkowe badania, które zweryfikują czy mieszkańcy domu opieki faktycznie zmarli z powodu COVID-19 czy na skutek innych chorób układu oddechowego.

 

Wariant Kappa – co o nim wiemy?

Linia B.1.621 koronawirusa po raz pierwszy została wykryta w Kolumbii, w ostatnich tygodniach pojawiła się także w Stanach Zjednoczonych (2 proc. zachorowań), jednak w Europie występuje bardzo rzadko, głównie Hiszpanii, Holandii, Austrii, Belgi i Szwajcarii.

W Belgii B.1.621 odpowiada obecnie za mniej niż 1 proc. przypadków COVID-19, dominuje w tym kraju wariant Delta, który stanowi 95 proc. zakażeń. Drugim w kolejności jest Alfa.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób linię B1.621 określa jako część wariantu Kappa, ale nie jako oddzielny szczep.

Marc Van Ranst podkreśla, że nie ma na razie danych mówiących o tym, czy linia B.1.621 jest bardziej zakaźna niż inne linie lub warianty koronawirusa.

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating