Belgijskie władze rozważają możliwość zamknięcia dwóch z siedmiu reaktorów jądrowych w kraju ze względów bezpieczeństwa, podaje agencja France-Presse powołując się na oficjalny dokument, do którego dostęp uzyskali dziennikarze agencji.

 

Jak mówi dokument, w jednym z reaktorów stwierdzono „możliwość istnienia pęknięć”, natomiast zbiornik drugiego z nich został wykonany przez tego samego producenta, który  prawdopodobnie weźmie udział w przetargu na  budowę polskiej elektrowni atomowej

Co najmniej raz w miesiącu jakaś elektrownia atomowa na świecie zostaje zatrzymana w trybie awaryjnym. Przyczyny są różne. Czeska elektrownia atomowa Temelin boryka się z wibracjami turbiny, a na dodatek po zmianie dostawcy paliwa okazało się że elementy rosyjskiego reaktora odkształcają się pod wpływem wyższej temperatury pracy. Elektrownia atomowa w Leningradzie musiała być zatrzymana z powodu spuchnięcia i zakleszczenia się grafitowych prętów bezpieczeństwa w reaktorze. W Indiach wyłączono 3 elektrownie atomowe  z powodu awarii sieci energetycznej.

Niestety zatrzymanie pracy elektrowni atomowej to miliardy ton wody zawierającej promieniotwórczy izotop wodoru Tryt, któreo nie można w żaden sposób odfiltrować z wrzącej wody zrzucanej do najbliższego zbiornika wodnego, powodującej zachwianie równowagi biologicznej nie tylko ze względu na skażenie promieniotwórcze.

Zaskakujące są zwroty  w polityce atomowej Belgii. W 2008r, wykryto wyciek radioaktywnej wody z basenu schładzającego zuzyte pręty paliwowe reaktora, ale do wiadomości publicznej przypadkowo wydostała się wiadomość dopiero w marcu tego roku. Wg ekspertów wyciek trwał 6 lat.  Na skutek tego oraz przykładu z Fukushimy jak bezpieczna jest energia atomowa Parlament Belgii podjął uchwałę o wyłączaniu elektrowni atomowych po upływie okresu ich użytkowania i nie inwestowaniu w nowe elektrownie atomowe.

A w maju tego roku pada stwierdzenie że  Belgii grożą poważne awarie i przerwy w dostawach prądu – alarmuje minister do spraw energii. Melchior Wathelet mówi, że możliwe są black-outy, jeśli Belgia, tak jak zapowiadała, zamknie w 2015 roku trzy najstarsze reaktory jądrowe, wybudowane w połowie lat 70-tych. Powstał w tej sprawie specjalny raport.

Ten dokument i wypowiedź belgijskiego ministra może oznaczać, że rząd w Brukseli rozważał wycofanie się z wcześniejszych ustaleń i nie zamierza tak szybko rezygnować z energii jądrowej. Melchior Wathelet na razie mówi, że zamykanie reaktorów może nastąpić tylko wtedy, gdy zapewnione będą alternatywne źródła energii, w przeciwnym razie dojdzie do wzrostu cen i zakłóceń w dostawach.

– Jest takie zagrożenie. Ja nie chcę straszyć, ale jako minister muszę mieć pewność, że dostawy energii będą odbywać się bez problemów – podkreślił minister.

Oświadczeniem ministra do spraw energii oburzona jest partia Zielonych. Zarzuca mu uleganie lobby przemysłowemu i państwowej spółce Electrabel, która obsługuje dwie belgijskie elektrownie atomowe.

Przyszłość pokaże, którzy przywódcy krajów nie ulegają lobby atomowemu i mając na względzie przyszłość i dobro swojego narodu definitywnie zdecydują się zamknąć puszkę Pandory, która została otwarta 6 sierpnia 1945r w Hiroshimie i Nagasaki

 

 Źródło: wiadomości Onet.pl, http://polish.ruvr.ru, RSOE EDIS

 

0 0 votes
Article Rating